GeriEkonomi ÖTV artışından otomobil fiyatları nasıl etkilenecek? İşte ÖTV artışı ile araba fiyatları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖTV artışından otomobil fiyatları nasıl etkilenecek? İşte ÖTV artışı ile araba fiyatları

ÖTV artışından otomobil fiyatları nasıl etkilenecek? İşte ÖTV artışı ile araba fiyatları
Abone Olgoogle-news

ÖTV artışı oranları bugün belli oldu. Otomobil fiyatlarında ciddi değişikliğe sebep olacak ÖTV artışı ile birlikte vatandaşlar araba fiyatlarına ne gibi bir etki olacağını merak ediyordu. ÖTV zammı ile birlikte otomobil fiyatları değişiyor.. İşte konu hakkında gelen açıklamalar ve ÖTV artışının otomobil fiyatlarına etkisi

Haftalardır konuşulan Otomobilde ÖTV artış oranları açıklandı. Buna göre vatandaşlar ÖTV artışının araba fiyatlarına olan etkisini merak ediyor. Resmi gazetede yayınlanan ÖTV oranları ile arabaların satış fiyatlarında da farklılıklar olacak. İşte ÖTV artışının otomotiv sektörüne yansıması

Otomobilde merakla beklenen ÖTV artış oranları belli oldu. Kurlardan dolayı zor günler geçiren otomotiv sektörü, ÖTV’de yapılacak yeni değişikleri 2017’de beklerken gece Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yeni oranlarla adeta şok oldu. ÖTV’de artış, satılan otomobillerin yüzde 67’sini etkiliyor. Bugün 40 bin TL ile 70 bin TL arasında matraha sahip araçların toplam satışlardaki oranı yüzde 40 civarında. 70 bin TL üstü matraha sahip araçların oranı ise yüzde 17 civarında. 

Yapılan yeni ÖTV düzenlemesine göre otomobillerin fiyatları bugünden itibaren yüzde 3.4 ile 10.5 arasında zam görecek. Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi

ÖTV artışından otomobil fiyatları nasıl etkilenecek İşte ÖTV artışı ile araba fiyatları

Gazete’de yayımlanan binek otomobillere yönelik özel tüketim vergisi oranlarında değişiklikler şöyle; 

* Motor silindir hacmi 1600 CC’ye kadar olan binek araçlarda yüzde 45 olan ÖTV oranı yüzde 60’a yükselirken, fiyata göre 3 farklı kademe belirlendi.

1) Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyip ÖTV matrahı (vergisiz fiyatı) 40 bin TL’yi aşmayanlar için yüzde 45’lik ÖTV aynen korundu.

ÖTV artışından otomobil fiyatları nasıl etkilenecek İşte ÖTV artışı ile araba fiyatları

2) ÖTV matrahı 40 bin TL’yi aşıp, 70 bin TL’yi aşmayanlar için bu oran yüzde 50’ye yükseldi.

3) ÖTV matrahı 70 bin TL’yi aşan otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 60’a yükseldi.
Bu da ÖTV matrahı 40-70 bin TL arasındaki araçların yüzde 3.4, 70 bin TL üstü araçların ise yüzde 10.3 zamlanması anlamına geliyor.

* Resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile motor silindir hacmi 1600-2000 CC arası olan araçlarda da yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 110’a kadar yükselirken, fiyata göre iki kademe belirlendi.

1) ÖTV matrahı 100 bin TL’yi aşmayan araçların ÖTV oranı yüzde 100’e çıktı

2) ÖTV matrahı 100 bin TL’yi ayan araçların ÖTV oranı ise yüzde 110 oldu.

Bu da ÖTV matrahı 100 bin TL’yi aşmayan araçların yüzde 5.3, 100 bin TL’yi aşan araçların ise yüzde 10.5 zamlanması anlamına geliyor.

*Resmi gazetede yayımlanan düzenleme ile motor silindir hacmi 2000 CC üzeri araçların da ÖTV oranı yüzde 145’ten yüzde 160’a çıkartıldı. Burada fiyata göre farklı kademe belirlenmedi. Bu artış ile bu sınıftaki araçların fiyatları yüzde 6.1 zamlandı.

ÖTV ARTIŞI OTOMOBİLLERİN YÜZDE 61’İNİ KAPSIYOR

* ÖTV’de artış satılan otomobillerin yüzde 61’ini kapsıyor. Bu yılın 10 ayına göre 40 bin TL ile 70 bin TL arasında matraha sahip otomobillerin toplam satışlardaki oranı yüzde 42.1. 70 bin TL üstü matraha sahip araçların oranı ise yüzde 19.15. Dolayısıyla ÖTV artışından etkilenmeyen araçların oranı ise yüzde 39’u buluyor.

* Genel bir ÖTV artışı olmuş ama yerli üretim ve hibrit modeller nispeten korunmaya çalışılmış. Artışın en basit yorumu yüzde 45 olan ÖTV 50 olmuş denilebilir. Bu da yüzde 3.4 zam anlamına geliyor.

* Dizel araçlar, vergi matrahı daha yüksek olduğundan artış dilimine giriyor görünüyor.

* Sektörün elinde stok ve finansman yükü varken yapılması iyi olmadı. Ciddi bir zarar söz konusu olacak.

* Otomotiv sektörünün 2017 planlarını olumsuz etkileyecektir. ÖTV ve kur artışıyla birlikte 2017 model araçların fiyatları yüzde 20’ye yakın artacak.

* Yaşanan kur ve ÖTV artışıyla 2017’de pazar en az yüzde 25 daralabilir.

VERGİDE SİSTEM ALTYAPISI ÖNEMLİ

* Vergi dairelerinde sistem alt yapısının bu yeni vergi düzenlemesine hazır olduğu ümit ediliyor. Aksi durumda fatura kesilemeyebilir sistem tamamen durabilir.

* Kur artışından dolayı matrah fiyatları sürekli değişecek gibi gözöküyor, bu da sistemde sıkıntılar yaratacaktır.

 


eozpeynirci@hurriyet.com.tr

False