GeriEkonomi Otogaza hálá 500 milyon dolar devlet desteği var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otogaza hálá 500 milyon dolar devlet desteği var

KDV oranınının yüzde 40 yükseltilmesine rağmen, devlet araçlarda kullanılan LPG'yi bu yıl da yarım milyar dolar sübvanse edecek. Devletin, otogaz nedeniyle 1999 yılında uğradığı vergi kaybı 380 milyon dolar olmuştu.

OTOGAZ fiyatlarını sübvanse eden devletin, otogaz deposuna katkısı bu yıl 500 milyon doları (yaklaşık 320 trilyon lira) bulacak. Geçen yıl 600 bin ton olan otogaz tüketiminin, yıl sonunda 800 bin tona ulaşması bekleniyor. Böylece, ton başına 400 milyon lira sübvansiyon uygulayan devletin vergi kaybı da yarım milyar dolara ulaşıyor. Geçen yıl devletin vergi kaybı 380 milyon dolar (yaklaşık 240 trilyon lira) olmuştu.

Devlet, benzine uyguladığı vergi ve fonların aynısını otogaza uygulasaydı, otogaz satışından geçen yıl 380 milyon dolar, bu yıl sonunda ise 500 milyon dolar vergi geliri elde edecekti.

PETROLÜN KREMASI

Sarper Petrolcülük yöneticisi ve TABGİS eski Başkanı Mustafa Cengiz, LPG'nin maliyetinin benzinden daha yüksek olduğunu söyledi. Petrolün kreması olmasına rağmen, otogazın benzinden daha ucuza satılması sonucunda devletin büyük vergi kaybına uğradığını belirten Cengiz, ‘‘Benzinin pompa fiyatı 95 cent, motorinin ki ise 70 cent. Avrupa ortalamalarıyla hemen hemen aynı. Türkiye'de otogaz 25 centten satılıyor. Avrupa'da ise otogazın fiyatı 40 ile 60 cent arasında. Türkiye'de pahalı ithal edilmesine rağmen, maliyet ortalamalarının yarısına satılıyor’’ dedi.

Petrol dağıtım şirketlerinin, istasyonlarında otogaz satışı yaptığına da değinen Cengiz, şöyle konuştu:

‘‘Alternatif yakıtın kullanılmasına karşı değiliz. Çünkü bizde, istasyonlarımızda otogaz satışından para kazanıyoruz. Ancak, otogazdaki sübvansiyon, vatandaşın ödediği vergilerden karşılanıyor. Bu nedenle, otogazdaki Akaryakıt Tüketim Vergisi oranını artırmak gerekir. Bu KDV oranını artırarak çözülemez. Otogazdaki vergi ve fon oranı, benzinle aynı olsaydı, devletin vergi geliri geçen yıl 380 milyon dolar olacaktı.’’

1999 yılında 3 milyon 800 bin ton LPG tüketimi var. Bunun yüzde 90'ını ithal ediliyor. 1999 rakamlarına göre 3.8 milyon ton LP'nin 600 bin tonu otogazda, 1 milyon 800 bin tonu mutfakta, 1 milyon 100 bin tonu ise sanayide kullanıldı.

1997'de 40 bin ton olan otogaz kullanımı, 1999'da 20 kat artarak 600 bin tona ulaştı. Bu yıl sonunda otogaz kullanımının 800 bin tona ulaşılacağı tahmin ediliyor.

TAKSİLER AZINLIKTA

Türkiye'de 4.5 milyon otomobilden, 800 bine yakını otogaza geçtiği tahmin ediliyor. Otogaza geçen araçlar içinde taksicilerin oranı 60 bin civarında. Yani otogaz kullanan araçların sadece yüzde 8'i taksici. Türkiye'de kayıtlı 120 bin taksi var. Bütün taksiler otogaza geçse bile, otogazlı taksi sayısı otogaz kullanan araçların yüzde 15'ini bulmayacağı söyleniyor. n Ufuk SANDIK

Benzin ve otogazın vergileri ne kadar?

Benzinde KDV yüzde 17 Otogazda KDV yüzde 40'a çıktı

Benzinde ATV yüzde 300 Otogazda ATV yüzde 1

Benzinin vergi yükü yüzde 75 Otogazın vergi yükü yüzde 1

Otomobil gazı mutfak tüpünden daha ucuz

MALİYE Bakanlığı'nın KDV'yi yüzde 40'a yükseltmeden önce otogazın, evlere giren mutfak tüpünden litrede 40 lira daha ucuz olduğunu belirten Mustafa Cengiz, ‘‘Maalesef otogaz, mutfağa giren tüpgazdan daha ucuzdu. KDV ayarlaması öncesinde, otogaz mutfak tüpünden litrede 40 bin lira daha ucuza satılıyordu’’ dedi. KDV oranının ayarlanması sonrasında mutfak tüpü ile otogaz arasında litredeki 40 bin liralık fark 10 bin liraya düştü. Vatandaşlar, daha ucuz olması nedeniyle, evlerindeki mutfak tüplerini benzin istasyonlarında doldurmaya başlamışlardı.

Uyanıklar vergiyi erken artırdı

BAKANLAR Kurulu'nun, LPG'ye uygulanan KDV oranını yüzde 40'a yükselten kararnamesinde artışın 10 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı belirtilmesine rağmen, dün ‘‘uyanık’’ otogazcılar fiyatlarına vergi zammını yansıttı. Bu nedenle, araç sahipleri ile otogaz istasyonları arasında tartışmalar yaşandı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False