Osman Gazi Köprüsü'nün geçiş ücreti 65 TL'ye düşürüldü

Osman Gazi Köprüsünün geçiş ücreti 65 TLye düşürüldü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yarın itibariyle Osmangazi Köprüsü'nde yaklaşık yüzde 20’lik bir indirim sağlayacaklarını ve ücretin 65 lira 65 kuruş olacağını belirterek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise 11 lira 95 kuruşa tekabül eden fiyatın yarından itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Haberin Devamı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığın 2016 yılı değerlendirmelerini yapmak ve 2017 yılının hedeflerinin açıklamak üzere basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya geldi. 


OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ'NDE YÜZDE 20 İNDİRİM

Osmangazi Köprüsü'nde indirim müjdesi veren Arslan, 'Osmangazi Köprüsü'nde yaklaşık yüzde 20’lik bir indirim sağlıyoruz ve ücret 65 lira 65 kuruş olacak. 89 liralık ücrete 2017 yılı başından itibaren bir zam yapmamız gerekirken tam tersine ücreti düşürüyoruz 65 lira 65 kuruş yapıyoruz. Burada 3 şeyi biliyoruz; elbetteki köprünün kullanımının teşvik edilmesi, vatandaşımızın körfezi dolaşarak yakıt sarfiyatı araçlarının yıpranması, aldıkları risk bütün bunları düşünürseniz vatandaşın hayatını kolaylaştırmış olacağız. 90 kilometrelik kısalmadan kaynaklı sadece yakıt tasarrufu ülke olarak bizim tasarrufumuzdur. Bu milli ekonominin bir kaybı diye düşünüyoruz. Osmangazi Köprüsü'nde fiyat arttırımı yerine fiyat azaltımı yapıyoruz. 1 Ocak’ta ücreti belirliyoruz. 1 yıl boyunca geçerli olacak. Projenin diğer etapları da bitip 1915 Çanakkale’de bitip kendi trafiğini oluşturup yükünü aldıkça tedricen artış söz konusu olacak. Ancak 1 yıl boyunca geçerli olacak bu ücret.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇİŞ 11 LİRA 95 KURUŞ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde normal kendi yasal mecrasında 11 lira 95 kuruşa tekabül eden fiyat yarından itibaren geçerli. 15 Temmuz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerindeki fiyat artışlarının nasıl olacağı kendi yönetmeliklerinde belirli. Avrasya Tüneli’ni 20’si itibariyle açtık. Şöyle de bir şikayet geldi, gidiş 2, geliş 2 şerit var. Niye başlangıçta 1 şeritli dünyadaki bütün örneklerinde böyledir. Başlangıçta 1 şeritle başlar ki olabilecek aksaklıklar eksiklikler sürücülerin alışması sürecinin tehlikesiz atlatılabilmesi adına başlangıçta tek şerit yaptık. Sonra iki şerite geçmiş oldu. Günlük ortalama 24 bin araç geçiyor aşağı yukarı. Bu 24 bin aracın yüzde 90’ı küçük araç, yüzde 10’u büyük araç. Dün bugün 20 bine düştü kıştan dolayı insanlar trafiğe çıkamadı diye. Hesap belli 3,5 milyon TL Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın şehit ve gazi aileleriyle ilgili düzenlediği kampanyaya aktarılacak" ifadelerini kullandı.