GeriEkonomi OPET 98 oktan kurşunsuz benzin satacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

OPET 98 oktan kurşunsuz benzin satacak

OPET, ithal ettiği 98 oktan kurşunsuz benzini Türkiye pazarına sundu. Yeni kurşunsuz benzin, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye'de 200 OPET istasyonunda, 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatı ile satılacak.

OPET Genel Müdürü Yavuz Erkut ve Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Öztürk'ün katıldığı bir basın toplantısıyla yeni ürün tanıtıldı.

Yavuz Erkut, Full Force 98 oktan kurşunsuz benzinin mevcut ürün yelpazesine ilave bir ürün olduğunu ve tamamının ithalat yoluyla sağlandığını belirterek, ''Hedefimiz, cesur, farklı, yenilikçi ve öncü kimliğimizle tüketicinin birinci tercihi olmaktır'' dedi.
  
Soruları da yanıtlayan Erkut, yeni yakıtın teknik olarak 95 oktan kurşunsuz benzin kullanan bütün araçlarda kullanılabileceğini bildirdi.

Dizel yakıtla ilgili bir çalışmaları bulunduğunu belirten Erkut, diğer ülkelerde 95 ile 98 oktan kurşunsuz benzin fiyatları arasında yüzde 10'luk bir fark bulunduğunu, ancak Türkiye'deki mevcut mevzuat nedeniyle yeni ürünün farklı fiyattan satılamadığını söyledi.
  
Yavuz Erkut, 1 Ocak 2005'den itibaren fiyatlandırmanın serbestleşeceğini belirterek, ürün fiyatındaki değişikliğin bu tarihten sonra gerçekleşeceğini kaydetti.

Erkut, 98 oktan kurşunsuz benzinle hedeflerinin benzin satışlarının minimum yüzde 25 artırılması olduğunu, taleplerin 2 katına çıkması durumunda dahi bunu karşılayacak ürün stoğunun depolarında bulunduğunu bildirdi.

Tüpraş'ın da aslında 98 oktan kurşunsuz benzin üretebilme kapasitesine sahip olduğunu belirten Erkut, ''Dolayısıyla gelecek zaman içinde bu ürünü piyasaya sunacaktır diye düşünüyorum'' dedi.
   
TARKAN'LI REKLAM FİLMİ

 
Toplantıda, televizyon kanallarında bu akşam gösterilmeye başlanacak sanatçı Tarkan'ın oynadığı yeni ürünü tanıtan reklam filmi de gösterildi.

Verilen bilgiye göre, benzinin kalitesini gösteren en önemli parametre olan oktan sayısı, motordaki vuruntunun ölçümü olarak biliniyor. 98 oktan kurşunsuz benzin, sürücülerin araçlarında güç ve performans artışı sağlayacak. Yakıt tüketimi düşerken buna bağlı olarak egzoz emisyonlarında da azalma olacak.   

Türkiye'de satılan kurşunsuz benzinin oktan değeri, RON 95, MON 85 iken, Full Force 98 oktan kurşunsuz benzinde OPET, minimum 98 RON ve minimum 87 MON değerlerini garanti ediyor.

RON sayısı, motorun yüksüz (rolanti) durumdaki, MON sayısı ise motorun yüke bindiği (ağır yük, yokuş tırmanma) durumdaki vuruntu kalitesini gösteriyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle