Onur Air'e THK talip

Güncelleme Tarihi:

Onur Aire THK talip
Oluşturulma Tarihi: Şubat 21, 2014 16:02

Türk Hava Kurumu, sıkıntılı dönem yaşayan Onur Air'e talip oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de ilk olarak airporthaber.com'da yer alan bu haberi doğrulayarak "İlgili havayolunun Genel Müdürü hisse devri/hisse satışı konusunda mevzuat gereği Genel Müdürlüğümüze sözlü bilgi vermiştir" açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre Onur Air'in halihazırda düşük sezonu yaşayan turizm sektöründe 20-30 milyon dolarlık bir finansman açığı bulunuyor. Önceki dönemlerde bu tip finansal açıkları kapatmak konusunda yardımcı olan Onur Air'in kurucusu ve eski sahibi Cankut Bagana'nın ise bu kez yardımcı olmaya yanaşmadığı kaydediliyor.

Onur Air geçtiğimiz yıl 250 milyon dolara Kudret Tuncel ile Dubai asıllı İngiliz işadamı Mehdi Shams’a satılmıştı.

SİVİL HAVACILIK'TAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), konunun medyada yer alması üzerine yaptığı açıklamada, "İlgili havayolunun Genel Müdürü hisse devri/hisse satışı konusunda mevzuat gereği Genel Müdürlüğümüze sözlü bilgi vermiştir. Kendisine Genel Müdürümüz tarafından uçuş emniyeti konusundaki hassasiyet ve mevzuat hatırlatılmıştır. Ticari konularda farklı anlam yüklenebilecek bir beyanatta bulunulması söz konusu olmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

Haberin Devamı

Konu ile ilgili olarak ulaştığımız THK yetkilileri ise kurum tarafından bir açıklama yapamayacağını bilgisini verdi.

İKİ YILDIR SULAR DURULMADI

Onur Air, yaklaşık iki yıldır yaşadığı çalkantılı günlerle adından söz ettiriyor. Uzun süren bir satış dönemi ve ardından genel müdürü krizi yaşan şirketin adı en son 17 Aralık soruşturmasında gündeme gelmişti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan işadamı Reza Zarrab’ın ‘Reisim’ dediği ve ülkesi İran’da tutuklu bulunan ünlü milyarder Babek Zencani’ye ait Qeshm Air ile Onur Air arasındaki bağlar operasyon sonrası gündem yaratmıştı.

GELDİĞİ GİBİ GİTTİ
Anadolujet ve Atlasjet havayollarında başarılı bir grafik çizen Sami Alan Onur Air’in satış işleminin hemen öncesinde Onur Air’e CEO olarak atandı. Ancak sadece 52 gün görevde kalan Alan, gelişi gibi yine sürpriz bir kararla görevi bıraktığını duyurdu. Alan, ayrılık açıklamasında, “Bana verilen sözler tutulmadı” demekle yetindi.

Haberle ilgili daha fazlası: