GeriEkonomi Önce sebze sonra yemek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce sebze sonra yemek

Önce sebze sonra yemek
refid:28901875 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Hasan Aslanoba, sahibi olduğu Erikli Su’yu Nestle’ye sattıktan sonra tamamen farklı bir yola döndü ve internette tam bir melek yatırımcı oldu.

Türkiye’de ve yurtdışında 66 farklı şirket 61 milyon dolar yatırım yapan Aslanoba’nın ismine ne kadar başarılı internet girişimi varsa rastlamanız şaşırtıcı değil. Bu kadar çok yatırım yapınca hakkında ‘aslanobayatirimyaptimi.com’ diye bir internet sitesi bile kurulmuş. Yatırım yapılan şirketlerin bir kısmı kendi alanlarında oldukça başarılı. Bitaksi’den Webrazzi’ye, Mealbox’tan BuldumBuldum.com’a bir çok internet girişimi Aslanoba’yı yatırımcı olarak almış. Aslanoba tüm girişimlerinin çok başarılı olmasını beklemiyor ama bir de kendisinin tamamen sıfırdan kurduğu girişimleri var ki onlardan oldukça umutlu. 2014 sonlarına doğru tamamen faaliyete geçen TazeDirekt.com da bunun başında geliyor. “Eve giren herşeyle ilgiliyim” diyen Hasan Aslanoba çiftliklerinde yetiştirilen sebze, meyve ve et ürünlerini TazeDirekt.com müşterilerine ulaştırıyor.

‘ISIT-YE’ GELİYOR

Aslanoba, hem doğal hem de organik üretim için yola çıkmış ve bu nedenle de Bursa’daki tesislerinde ciddi yatırımlar yapmış. Kendi entegre et tesisine yatırımı 40 milyon dolar ve organik sertifikasını almak için 3 yıldır 6 ayda bir denetimden geçiyor. Boğazköy Çiftliği markasıyla et ve süt ürünlerinin üretildiği büyük bir besi çiftliği bulunan Aslanoba’nın burada 1200 büyükbaş ve 5 bin de küçükbaş hayvanı bulunuyor. Şu anda TazeDirekt.com’un 8500 üyesi ve 1400 müşterisi bulunuyor. Plaza girişlerinde tanıtım aktiviteleri yapıyorlar, siparişler soğuk zincire uygun şekilde geceyi kullanarak İstanbul’a varıyor ve öğleden sonra saat 2’de başlayan teslimatlar gece saat 10’a kadar sürüyor. Ürün servisinin yanı sıra yemek servisi de yapmak istiyor Aslanoba. Bunun için Bursa Kemalpaşa’da yemek fabrikası kurmuş. Ay sonunda porsiyonluk yemek satışlarına başlayacaklar. Yemekler üretildikten sonra ısıt ve ye tarzında servis edilecek. Aslanoba “Evde yapılan yemeklerin yapıldığı bir merkez olacak. Siparişler yine istediğiniz saatte ulaştırılacak. Teknolojik girişimlere yatırım yapıyorum ama üretmeyi çok seviyorum. O yüzden hem fabrikalarım ve tesislerim olacak hem de teknoloji yatırımlarım” diye konuşuyor.

Ortak olmadığı şirket yok

HASAN Aslanoba’nın yatırımlarının 56 milyon doları Türk şirketlerinde. Bazen yüzde 1 ortak oluyor bazen de sermaye artışlarına katılıyor. Aslanoba “Bazı şirketler batıyor bazısı 10 katı getiri sağlıyor. Bitaksi’nin ilk yatırımcılarındanım. Yüzde 10’unu için 2 milyon dolar yatırım yaptım şimdi çok iyi gidiyor” diyor.

False