GeriEkonomi Onbinlerce İsrailli rezervasyonu iptal
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onbinlerce İsrailli rezervasyonu iptal

Abone Olgoogle-news

İSRAİL’in Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara adlı Türk gemisini vurmasının ardından, Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçesinde toplam 45 bin İsrailli turist rezervasyonlarını askıya aldı.

İsrailli turistleri Türkiye’ye getiren Brontes Travel Seyahat Acentesi’nin Bodrum Müdürü Yüksel Aslan, 20 Haziran’dan itibaren Türkiye’ye gelecek olan İsrailli turistlerin bütün rezervasyonlarının süresiz olarak ertelendiğini bildirdi. Türkiye’ye uçak seferlerinin de durdurulduğunu aktaran Aslan şunları söyledi:

“Bodrum’da, politik sorunlar nedeniyle zaten az sayıda İsrailli turist var. İsrailli acentelerle yapılan görüşmelerde, 20 Haziran’da başlayacak olan rezervasyonlar için, haftada 2 uçak Bodrum’a inecekti. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Türkiye tehlikeli ülke, yani seyahat etmeye uygun olmayan ülke olarak’ belirtildi. Türkiye’deki İsrailli turistleri geri çağıran İsrail hükümeti, yapılacak seferlerin de süresiz olarak durdulmasını istedi. Kriz öncesinde, tüm acentelerin Bodrum’a getireceği 15 bin İsrailli turistin rezervasyonları süresiz olarak ertelendi. İsrail Dışişleri yeni bir bilgilendirme yapana kadar Bodrum, Marmaris ve Antalya’ya İsrailli turist gelemeyecek.”

‘TURİZM AÇISINDAN ÜZÜCÜ’

TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de, gelişmelerin turizm açısından çok üzücü olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Ayrıca saldırı Akdeniz’de turizmin önde gelen tüm ülkelerini etkileyecek. Uluslararası arenada İsrail’e hak ettiği tepki mutlaka verilmeli. Turizm bu tür olaylarda pamuk ipliğine bağlı, sektörün etkilenmemesi mümkün değil. Ancak yine de soğukkanlı olmalıyız. Bodrum’da tatil yapan çok az sayıdaki İsrailli turistin güven içerisinde tatillerini yapabilecekleri, istedikleri an yine aynı güvenlikte ülkelerine dönebileceklerinden kuşkumuz yok. Ege ve Akdeniz’in barış gölü olmasını istiyoruz. İsrail bu sorumsuz adımlarla, Akdeniz’de barışı da turizmi de tehlikeye atıyor.”

Marmaris’te de 35 bin iptal

İSRAİL’in Gazze’ye yardım götüren Türk gemisine saldırmasının ardından, Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde de yaklaşık 35 bin İsrailli turistin rezervasyonlarının askıya alındığı bildirildi.

İsrail’den Dalaman ve Milas- Bodrum havalimanlarına yapılan uçak seferlerinin iptal edildiği, İsrail’deki tur operatörlerinin Türkiye’ye turist göndermekten vazgeçtiği, yaklaşık 35 bin kişinin Marmaris’teki rezervasyonlarının askıya alındığı açıklandı. Turizmcilerin, ‘Bu yıl İsrail sezonu kapandı’ yorumları yaptığını belirten Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Nejat Özbozdağ şunları söyledi:

“İsrail pazarında zaten bir kriz vardı. Bu kriz tam olarak atlatılamamıştı. Bu yıl daha önceki rakamların en azından yarısını yakalayabilme ümidiyle başlamıştık. Yaşanan saldırıyla İsrail pazarında büyük bir yara aldık. Umarım yetkililer bir an önce ortamı yatıştırır. Eğer olaylar bugünkü gibi devam ederse, şu an için askıda olan İsrail’den Marmaris’e gelecek 20 bin turistin rezervasyonları kesin olarak iptal olur.”

‘UÇAK VE GEMİ SEFERLERİ İPTAL’

Levanten Tour sahibi Levent Güner da, “Bu tür siyasi olaylar ilk olarak bizi etkiliyor. Yaşanan insani yardım gemilerine saldırı olayının ardından bugün sabah tur operatörlerinden telefonlar aldık. Operatörler yolcularının otellerinden çıkmamalarını, haftanın iki günü Dalaman’a inecek uçakların iptal edildiğini bildirdi. Bu durum en kısa sürede aşılamazsa sezon boyunca İsrail pazarından kaybımız 20 bin turistin üzerinde olur” diye konuştu.

Marmaris Liman İşletmeleri Genel Müdürü Şükrü Tugay da “Marmaris’e yarın gelecek olan ‘Royal İris’ isimli İsrailliler’i taşıyan yolcu gemisinin seferi iptal oldu. Yıl boyunca gelecek İsrailli yolcuları taşıyan 20 geminin seferleri de iptal edildi. Bunun anlamı sezon boyunca Marmaris’e gemilerle gelen yaklaşık 14 bin İsrailli turisti gözden çıkarmamızdır” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle