GeriEkonomi Öger: Antalya'yı kaybediyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öger: Antalya'yı kaybediyoruz

Almanya'daki en büyük turizm kuruluşlarından ve Türkiye'ye en fazla turist taşıyan Öger Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, turizm konusunda Ankara'nın politika oluşturamamasından yakındı, Antalya'nın da Kuşadası gibi kaybedilmek üzere olduğunu söyledi.

Öger, Amerika'nın Sesi Radyosu'nda Türk turizminin içinde bulunduğu durumu ve sıkıntıları anlattı. Öger, şu tespitleri yaptı:

Yunan faktörü: Yunanistan Euro'ya hazırlık için para birimi Drahmi'yi yüzde 10 devalüe etti. 3 yıldan bu yana yüksek olan otel fiyatlarını düşürdü. Türkiye ile Yunanistan'ın turizm politikası ‘Bileşik kaplar’ gibidir. Biri düşerken, diğeri yükselir. Yunanistan'daki bu gelişmeler karşısında Türkiye'nin ciddi hataları oldu.

Olumsuz haberler: Türkiye aleyhinde medyada yer alan olumsuz ve abartılı haberler Alman turistleri ürküttü.

Yapılaşma: Turizm cenneti Kuşadası'nı kötü yapılaşma sonucu kaybettik. Şimdi aynı tehlike Antalya için söz konusu. Antalya göç, sanayi kenti mi yoksa turistik başkent mi olacak? Antalya, Kuşadası ile aynı yolda.

Ankara politikası: Türkiye'de Turizm Bakanlığı, uçak şirketleri, tur operatörleri, oteller, tatil köyleri, çarşı esnafı dahil her kesimle bir araya gelip, yeni turizm politikasını belirlemeli. Bu sektör amatör zihniyetle yönetilemez. Hükümetlerin ciddi turizm politikası olması gerek. Önlem alınmazsa uzun vadede Türk turizminin geleceğini iyi görmüyorum.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False