Ocak ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) için gözler Bakan Selçuk'ta

Güncelleme Tarihi:

Ocak ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) için gözler Bakan Selçukta
Oluşturulma Tarihi: Ocak 27, 2021 01:47

Kısa çalışma ödeneği ödemeleri vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs pandemisinin etkilerini ekonomik anlamda azaltmak için uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği'nin (KÇÖ) ocak ayı ödemeleri geçtiğimiz aylarda olduğu gibi, ay başında çalışanların banka hesaplarına ödenecek. Kısa çalışma ödeneğinin yatıp yatmadığı ise e-Devlet ekranından sorgulanabilecek. Aralık ayı kısa çalışma ödeneği ocak ayı başında hesaplara yatırılmıştı. Gözler şimdi ocak ayı kısa çalışma ödeneği ile ilgili yapılacak açıklamalarda. İşte, kısa çalışma ödeneği ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

Haberin Devamı

Ocak ayı kısa çalışma ödeneği son gelişmeler ile takip ediliyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın imzası ile hayata geçirilen kısa çalışma ödeneğinin sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılıyor. Çalışanları ilgilendiren aralık ayı ödemeleri 5 Ocak’ta hesaplara yatılmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ocak ayı ödeme tarihlerini henüz duyurmadı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aralık ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 5 Ocak’ta hesaplara yatırıldığını bildirmişti.

“Aralık Ayına İlişkin Ödemeler 5 Ocak 2021 Tarihinde Yapılacak” Ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını hatırlatan Selçuk, “İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 5 Ocak 2021 tarihinde hesaplara yatıracağız” açıklamasını yapmıştı.

Haberin Devamı

Ocak ayı ödemelerinin de şubat ayının ilk haftasında yapılması ön görülüyor.

e-Devlet üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor. Aşağıda bulunan linke tıklayıp e-Devlet'e giriş yapabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI-TIKLAYINIZ

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Kısa çalışma ödeneği maaşın yüzde 60'ı kadar oluyor. En düşük ödenek brüt asgari ücrete göre belirleniyor. En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin yüzde 150'si kadar oluyor. Buna bağlı olarak Kısa çalışma ödeneği de Asgari ücret ile birlikte arttı.

En düşük Kısa Çalışma Ödeneği: 2.146,50 TL

En yüksek Kısa Çalışma Ödeneği: 5.366 TL