GeriEkonomi O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı
refid:27486646 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Karaman Ermenek’te yaşanan maden faciasının yankıları sürüyor. Ermenek ve Manisa Soma’da faaliyet gösteren ve yakın akrabalardan oluşan Uyar’ların faaliyetleri ile ilgili bakanlık çarpıcı bilgiler verdi.Buna göre Uyar Ailesi’nden kişilerin sahibi olduğu 5 şirketin devlete 120 milyon TL’ye yakın borcu bulunuyor. Borçlu isimlerden biri de Şükrü Uyar… Şükrü Uyar, Ermenek'teki faciadan hemen sonra televizyonlara yaptığı “Başımız sağolsun” sözleri ile gündeme geldi. Ortağı olduğu şirketin devlete 2.7 milyon TL borcu bulunan Uyar’ın 12 gayrimenkulüne haciz konulduğu ortaya çıktı.

Yüzlerce işçinin maaş ve kıdem tazminatlarını ödemeden sırra kadem basan Uyar Madencilik ve bağlı şirketlere yönelik kamuya da yüklü bir borç bıraktıkları ortaya çıktı.

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın hazırladığı soru önergesine yanıt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik imzası ile 15 Ekim’de verildi.

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı UYAR MADENCİLİK YÜZLERCE İŞÇİNİN PARASINI ÖDEMEDİ; 2 YIL SONRAYA SENET VERDİ

TOPLAM BORÇ 120 MİLYON LİRAYI AŞIYOR

Bakanlık yanıtına göre, Uyar Ailesi'nden isimlerin yönetiminde oldukları Şahin Madencilik San. Ve Tic. A.Ş.’nin 22.018.412 TL, Karaelmas Paz. San. Tic. A.Ş.’nin 48.798.195 TL, Şükrü Uyar Sancak Madencilik A.Ş.’nin 2.709.040 TL, Azyak Soma Uyar Kömür İşi. Ltd. şirketinin 45.176.258 TL, Uyar Madencilik Enerji Sağlık Turizm San. Tic. Ltd. şirketinin ise 228 bin 241 TL borcu bulunuyor.

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı

HACİZ İŞLEMLERİ YAPILDI

Bakanlık yanıtında bu borçlar nedeni ile bir takım icra takiplerinin yapıldığı bildirildi. Bakanlık yanıtında Karaelmas şirketinin maden ruhsatına haciz konulduğu belirtildi. Bakanlık yanıtında söz konusu şirketin borcun 18 taksit olarak yapılandırıldığı kaydedildi. Ancak firma tek bir taksiti ödedi; yapılandırma da bozuldu. Bakanlık yanıtında 200 bin ton termik santrallik toz kömürün haczedildiği ancak bu kömür satılamadı.
Bakanlık yanıtında bu şirketlere kayıtlı 6 araca haciz konulduğu kaydedildi. Önergeye yanıtta ayrıca Azyak Kömür’ün ortağı İbrahim Uyar’ın Uyar Madencilik’teki ortaklık payına, ve Bodrum, Denizli ve Manisa’daki üç gayrimenkulüne haciz konulduğu kaydedildi.

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı

O madenin yakınları devlete 120 milyon TL borçlu çıktı HAS ŞEKERLER MADENCİLİK'TEN AÇIKLAMA: DOĞAL BİR AFET

Aynı yanıtta Azyak Kömür’ün diğer ortağı Ersin Uyar’ın İzmir Karşıyaka ve Aydın Kuşadası’ndaki 695 bin TL değerindeki iki taşınmazına haciz konulduğu kaydedildi.

O İSİM TELEVİZYONLARA BAĞLANMIŞTI
Aynı yanıtta Şükrü Uyar Sancak Madencilik A.Ş.’nin ortağı Şükrü Uyar’ın Karaman Ermenek, Kuşadası ve Soma’daki toplam 12 gayrimenkulüne haciz konulduğu bilgisine yer verildi. Şükrü Uyar, Ermenek’teki faciadan sonra ‘maden ocağı yetkilisi’ olarak televizyonlara açıklama yapmıştı. Uyar’ın, faciadan birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, ocakta mahsur kalan işçiler için “Başımız sağolsun’ ifadelerini kullanmıştı.
Bakanlık yanıtında, ayrıca Şükrü Uyar Sancak’ın bir diğer ortağı Ertan Uyar’ın da Aydın Söke’deki iki taşınmazına haciz konulduğu kaydedildi.

O MADENDE 6 KİŞİ ÖLDÜ

Bakanlık yanıtınca ayrıca Uyar Madencilik’te 2009-13 döneminde yüzlerce iş kazasının meydana geldiği bu kazalarda 6 kişinin de yaşamlarını yitirdikleri kaydedildi.

dgokce@hurriyet.com.tr

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle