GeriEkonomi Ne oldu da ananasçı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne oldu da ananasçı oldu

Ne oldu da ananasçı oldu
refid:25678564 ilişkili resim dosyası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hükümetin faiz lobisinin kucağına düştüğünü kimse inkâr edemeyecektir. Başbakan ananas üzerinden TUSKON’a saldırmakta, TÜSİAD’a da vatan hainliğini layık görmektedir. Bu kendini bilmezliktir” dedi.

Bahçeli, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha önce ‘TUSKON’a, bu aziz milletin büyüklüğünü en uzak ülkelere, en ücra kentlere şerefle taşıdıkları için şükranlarımı sunuyorum’ demiştir. Şimdi ne oldu da TUSKON, ananasçı olarak hakir görülmekte” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’na (TUSKON) yönelik eleştirilerine tepki göstererek, “Çatısı altında 7 federasyon, 212 dernek, bu derneklere üye 54 binden fazla işadamı ve bunların temsil ettiği 140 binden fazla şirketin bulunduğu TUSKON’a Başbakan Erdoğan’ın gözdağı vermesi tam bir kendini bilmezliktir” dedi.

GENEL KURULDA KONUŞMUŞTU

Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Başbakan TUSKON’un 31 Mart 2012 tarihli 4. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Aynı Başbakan ‘TUSKON’a, özellikle Türkiye’nin adını dünyaya duyurdukları, ay yıldızlı bayrağın, bu aziz milletin büyüklüğünü en uzak ülkelere, en ücra kentlere şerefle taşıdıkları için şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum’ demiştir. Şimdi ne olmuştur da TUSKON kötülenmekte, ananascı olarak hakir görülmektedir? Başbakan Erdoğan rüşvet ve yolsuzluk çarkının kendisini yutma ihtimalinden dolayı dengesiz, kontrolsüz ve şuursuzca atıp tutmaktadır. Bu manzara en başta Türkiye ekonomisini kösteklemekte, zarar vermektedir. Hükümetin ekonomi cephesi bozgun yerken, diğer cepheleri bundan farksızdır. Başbakan Erdoğan ananas üzerinden TUSKON’a saldırmakta, TÜSİAD’a da vatan hainliğini layık görmektedir” dedi.
Bahçeli, partisinin grup toplantısında şunları kaydetti: “Merkez Bankası değişik enstrümanlarını devreye soksa da dövizin yükselişini durduramamaktadır. Ekonomi Bakanı’nın, dövizi kast ederek; ‘ekonomi nerede dengeyi kurdu ve nerede tutturdu, orası sağlıklı ve denge yeridir’ sözleri bize göre skandal ve cahil cesaretidir. Oysa ki Türk lirasındaki erime memurumuzu, işçimizi, esnafımızı, çiftçimizi, dar ve orta gelirli kardeşlerimizi yüzde 15 ile yüzde 20 oranları arasında fakirleştirmektedir. Ekonomik kayıplar ciddi boyutlardadır. Makroekonomik yelpaze tehlike sinyallerini artırmıştır. Başbakan Erdoğan bu günlerin gelip geçici olduğunu ifade etse de ekonomik deprem her vatandaşımızı çok olumsuz etkilemektedir. Başbakan için her şey elbette tozpembe olup, gelişmeler ekonomik temelde kendisinin başına talih kuşu gibi konmuştur. Bankalardaki milyon dolarları 17 Aralık’tan beri neredeyse ikiye katlanmıştır. Döviz borcu olan kardeşlerim ise çaresizdir.”
Son günlerde ekonomide yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Bahçeli, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığını zedeleyen Başbakan ve hükümeti eninde sonunda dövizdeki ateşi söndürebilmek için faiz kartını kullanmak zorunda kalacaktır. Zaten ‘Ek Parasal Sıkılaştırma’ yöntemiyle belirli günlerde bankaların, Merkez Bankası’ndan yüzde 9 düzeyinde borçlanmaları karara bağlanmıştır. Bu kurnazca faiz artırımıdır. Hükümetin faiz lobisinin kucağına bile bile, göre göre düştüğünü kimse inkar edemeyecektir” diye konuştu.

Ananas en gözde meyve!

DÜN Bahçeli’nin de grup konuşmasında dile getirdiği ananasın adı son dönemde siyasi tartışmalarda sık sık anıldı. Fettullah Gülen ile yapılan bir telefon görüşmesinde Uganda’dan geldiği ve hediye edildiği ifade edilen ananasın aslında meyve değil çıkar ifade eden bir şifre olduğu öne sürülmüştü. Gülen cemaatine yakın işadamlarının kurduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) da ananasla ilgili açıklama yapmıştı. Açıklamada, “Hediyeleşmek Anadolu insanının gelenek, göreneği ve karakteristik özelliğidir. Bu çerçevede, Uganda’da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesi zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edilmiştir. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz” denilmişti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False