GeriEkonomi NBG, Finans Finansal için 3.97 YTL'den çağrı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NBG, Finans Finansal için 3.97 YTL'den çağrı

NBG, Finans Finansal için 3.97 YTL'den çağrı
refid:5570622 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Sarmaye Piyasası Kurulu (SPK), National Bank of Greece'in (NBG) sermayesinin yüzde 46’sına denk gelen hisselerle kurucu hisselerin tamamını devraldığı Finans Bank'ın bağlı ortaklığı Finans Finansal Kiralama'nın, diğer ortaklarına ait payları satın almak için 3.97 YTL'den çağrıda bulunulmasına izin verdi.

NBG, Finans Bank'ın sermayesinin yüzde 46’sına tekabül eden hisselerle kurucu hisselerin tamamını 18 Ağustos 2006 tarihinde devralmıştı. Kurul, NBG'nin Finansbank'ın bağlı ortaklığı Finans Finansal Kiralama'nın diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere çağrıda bulunma talebini inceledi.

SPK talebi incelerken, çağrıda bulunma yükümlülüğünün dolaylı iştirak edinilmesi nedeniyle ortaya çıkan ve Finans Bank paylarının devrinden önceki üç aylık dönemde NBG tarafından hisse alımının olmadığını dikkate aldı. Bu kapsamda Kurul, çağrı fiyatının, Bilgi Formunda yer verildiği şekilde, her 1 YTL nominal bedelli pay için 3.97 YTL olarak, belirlenmesi koşuluyla çağrıda bulunulmasına izin verdi. SPK, çağrının başlangıç tarihine ilişkin bir özel durum açıklamasının, NBG tarafından Kurul kararının tebliğ edilmesinin ardından biran önce yapılması gerektiğine dikkat çekti.

HİSSELERDE 5'DE 1 TALEP DEĞERLENDİRMESİ

NBG’nin çağrıya konu hisse adedinin ve toplam çağrı bedelinin çok yüksek olması nedeniyle Kurul, çağrıda bulunulacak toplam meblağının 5’te 1'inin Finansbank nezdinde Finans Yatırım adına yatırılarak, talebin fazla olması halinde de aynı gün içinde eksik tutarın tamamlamasına ilişkin talebi de olumlu karşıladı.

FİNANS YATIRIM İÇİN ÇAĞRI FİYATI EN AZ 1.45 YTL

NBG tarafından Finansbank paylarının devralınması sonucunda Finans Yatırım Ortaklığı'nın yönetim hakimiyetini sağlayan paylarının unvanı verilen Finans Bank tarafından dolaylı olarak iktisap edilmişti. Kurul bu nedenle, ilgili Tebliği'nin “Çağrıda Bulunma Zorunluluğu” maddesi kapsamında, Finans Yatırım Ortaklığı'nın diğer ortaklarına çağrıda bulunma yükümlülüğünün, çağrı fiyatı olarak belirlenen 1.45 YTL’den aşağı olmamak üzere, Bilgi Formu ile gerekli duyuruların yapılması koşuluyla yerine getirilmesine karar verdi.

NBG'NİN FİNANSBANK ÇAĞRISI 11 ARALIKTA BAŞLAYACAK

National Bank Of Greece'in (NBG) Finans Finansal Kiralama ve Finans Yatırım Ortaklığı için ortaklara yapacağı çağrı, 11-25 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Finansbank'la ilgili olarak NBG Vekili Avukat Murat Uysal'ın İMKB'ye gönderdiği açıklamada, Finansbank'ın hissedarları Fiba, Fina Holding ve Fiba ile Girişim Factoring'le 3 Nisan 2006 tarihinde hisse devir sözleşmesi imzalandığını hatırlattı. Uysal, sözleşme kapsamında Finansbank'a ait yüzde 46 oranındaki hissenin ve yüzde 100 kurucu hissesinin satış işleminin 18 Ağustos 2006 tarihi itibariyle tamamlandığı anımsattı.

Uysal, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) "Halka Açık Anonim Ortaklıklar Genel Kurullarında Vekaleten Oy Kullanılmasına ve Çağrı Yoluyla Vekalet veya Hisse Senedi Toplanmasına İlişkin Esaslar Tebliği" kapsamında, Finansbank'ın iştiraki Finans Finansal Kiralama ve Finans Yatırım Ortaklığı'nın diğer ortaklarına ait hisselerini de satın almak üzere usulüne uygun olarak çağrıda bulunmak üzere SPK'ya başvurulduğunu belirtti. Uysal, NBG'nin SPK kararlarında belirtilen şartlara uygun olarak, hisseleri satın almak üzere, çağrı süresini her iki şirket için de, 11 Aralık 2006'dan 25 aralık 2006 günü mesai bitimine kadar 15 gün olarak belirlediğini kaydetti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle