Mobilyanın ihracat hedefi 10 milyar $

Mobilyanın ihracat hedefi 10 milyar $

Son yıllarda tasarımla öne çıkan mobilya sektörü ihracatını arttırmayı başardı.

Haberin Devamı

2015’te 3 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini anlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhraçatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Türkiye mobilya sektör ihracatı 2014 yıl sonu rakamlarına göre 2.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam doğru bir pazarlama ve üretim stratejisi uyguladığımız takdirde 2015 yıl sonundan 3 milyar dolara, 2023 hedeflerimize göre 10 milyar dolara yükselecek” dedi.
Mobilya sektörünün gerek üretim gerek ihracat rakamlarıyla son yıllarda ciddi bir ivme kazandığını belirten Ahmet Güleç, “Dış ticaret fazlası veren bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. 2014’te bölgedeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen büyük bir başarı gösteren mobilya sektörünün aynı performansı bu yıl da koruyacağını tahmin ediyorum. Dışarıda yeni gelişen ve hedef pazarlar üzerine odaklandık. Bunlardan birisi de Amerika. Hem mobilya değişim süresi hızlı hem de tasarıma ilgi büyük” diye konuştu.

10 YILDA BİR DEĞİŞİM

Haberin Devamı

Türkiye’de bir ailenin mobilya değişim süreleri hakkında da bilgi veren Ahmet Güleç, “Tüketiciler yaklaşık 10 yılda bir mobilya değiştir. Bu oran elbette bölgelerin coğrafi, sosyo-kültürel özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Fakat metropollerdeki hızlı yaşam kültürü ve konut sektöründeki hareketlilik dolayısıyla tüketim alışkanlıkları da değişiyor. İnsanlar artık eşyalarından daha çabuk sıkılıyor, daha sık değişim istiyorlar. Bu durum mobilya değişim sürelerini etkileyecek” şeklinde konuştu.


Haberle ilgili daha fazlası: