GeriEkonomi Milli Piyango ihalesinde Çorumlu kuyumcu sürprizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milli Piyango ihalesinde Çorumlu kuyumcu sürprizi

Milli Piyango ihalesinde Çorumlu kuyumcu sürprizi
refid:26804952 ilişkili resim dosyası

Milli Piyango ihalesi bugün Ankara'da yapılıyor. Özelleştirme ihalesine 3 grup katılacak. Teklif sahiplerinden biri Çorum'da faaliyet gösteren bir kuyumcu. Ahlatçı Kuyumculuk'un sahiplerinden Ahmet Emin Ahlatçı, hurriyet.com.tr'nin sorusu üzerine yaptığı açıklamada , ihale için her türlü hazırlıklarını yaptıklarını, birlikte teklif verdikleri diğer firmanın da yerel bir şirket olduğunu söyledi.

Karşılığı nakit olmak üzere planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan şans oyunları lisansının 10 yıl süre ile topluca verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesine katılmak üzere Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, ERG-Ahlatcı

Milli Piyango ihalesinde Çorumlu kuyumcu sürprizi
Ortak Girişim Grubu, Turkish Lottery Holding B.V'nin teklif vermişti.

30 YIL ÖNCE TEMELİ ATILDI

Teklif sahiplerinden Ahlatcı, ana faaliyet alanı kuyumculuk olan bir şirket. Ahmet Ahlatcı tarafından temeli 1984'te atılan şirket zaman içinde faaliyet alanını genişletti. Döviz bürosu, sağlık, gayrimenkul ve otomotiv sektöründen 25 ayrı şirketi bünyesinde bulunduran Ahlatcı bünyesinde bin 500 kadar kişi çalışıyor. Söz konusu şirketler Ahlatçı Şirketler Grubu bünyesinde yer alıyor. Ahlatcı, özellikle Anadolu'da spot altın piyasasında önemli bir paya sahip. Ahlatçı, Türkiye'deki altın bilezik piyasasının yüzde 35'ini, alyans pazarının ise yüzde 25'ini kontrol ediyor.

HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK

Ahlatcı'nın ikinci kuşak temsilcilerinden Ahmet Emin Ahlatçı'ya Ankara'ya varmak üzere olduğu bir sırada ulaştık. Telefonla görüştüğümüz Ahlatçı, ihale öncesi detaylı bir açıklama yapmak istemediklerini ifade ederek, gerekli açıklamayı ihale sonrası yapmayı planladıklarını söyledi. Ahlatçı, ihale için her türlü hazırlıklarını yaptıklarını ifade etti. Ahlatçı, birlikte teklif verdikleri ERG ile ilgili detaylı bir bilgi vermekten kaçındı, ancak yerel bir firma olduğunu söylemekle yetindi.

Milli Piyango ihalesinde Çorumlu kuyumcu sürprizi

DERİNER'İ İNŞA ETTİ

hurriyet.com.tr, diğer katılımcı firmanın Ankara merkezli ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.olduğunu belirledi. 1972 yılında temeli atılan ERG İnşaat, Artvin'de inşa edilen Deriner Barajı ile adını duyurdu. Şirket Afşin Elbistan Termik Santralı, Atatürk Havalimanı gibi önemli projelerde yer aldı. Şirketin sahibi Erbilgin Ailesi, İstanbul Yeşilköy'deki Mısırlılar Yalısı'nın da sahibi.

DİĞER TEKLİF SAHİPLERİ

İhaleye teklif veren Net Şans ve Hitay Ortak Girişim Grubu'nda yer alan Net Şans, Besim Tibuk'un başında bulunduğu Net Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. Diğer şirket Hiyat ise, Emin Hitay'ın başında bulunduğu Hitay Yatırım Holding bünyesinde bulunuyor. Turkish Lottery Holding B.V ise hissedarları kamuya açıklanmış değil. Fakat Turkish Lottery Holding B.V. Amsterdam merkezli kurulmuş bir finansal holding kuruluşu olarak kayıtlarda geçiyor.

HASILATIN YÜZDE 25'İNİ ALACAK

İhale sonucu lisans hakkını alan, 10 yıl olan lisans süresince her takvim yılı için elde ettiği hasılattan yüzde 25, diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden de yüzde 28 pay alacak. Lisans sahibinin, lisansa konu faaliyetleri gerçekleştirmek için yapacağı her türlü işletme, yatırım ve finansman giderleri ile dağıtım kanallarına ödeyeceği satış komisyonu, ikramiye ödeme primleri ve benzerleri bu orana dahil olacak.

Milli Piyango İdaresinin sahip olduğu yazılım, donanım ve oyun terminalleri gibi hiçbir varlık, lisansın ve özelleştirmenin konusu olmayacak. Lisans sahibi, Milli Piyango İdaresi tarafından pazara sunulmuş mevcut oyunları oynatmaya ve söz konusu oyunlara ait logoları ve isimleri kullanmaya devam edebileceği gibi pazara yeni oyunlar da sunabilecek.

Milli Piyango İdaresi, özelleştirme sonrası, lisansa konu şans oyunları faaliyetlerini denetleme görevini üstlenecek. Bu kapsamda idare, lisans sözleşmesinin kamu yararını ve tüketici haklarını koruyacak şekilde uygulanmasının sağlanması için gereken tedbirleri almaya, şans oyunları faaliyetinin mevzuat ve sözleşme hükümlerine uygun yürütülmesini izlemeye ve denetlemeye, mevzuat ve sözleşme hükümlerine aykırılık halinde bir önceki takvim yılında elde edilen hasılatın yüzde 5'ine kadar idari para cezası uygulamaya ve lisans sözleşmesini feshetmeye yetkili olacak.

KAYNAK HAZİNE'YE AKTARILDI

Milli Piyango İdaresinin verilerine göre, 6 yılda (2007-2012) şans oyunlarından elde edilen yıllık gelirlerin büyük kısmı ikramiye ödemelerine ve Katma Değer Vergisi (KDV), Şans Oyunları Vergisi (ŞOV) gibi vergiler kapsamında Hazine'ye aktarıldı.

Gelirlerin yüzde 20'si civarında olan faaliyet karından geriye kalan gelirler ise bayi komisyon ve aracılık giderleri ile faaliyet, işletme, yatırım ve diğer giderler için kullanıldı. Bayilere aktarılan kaynak yıllar itibariyle çok fazla değişmeyip yüzde 8 civarında kalırken, faaliyet, işletme, yatırım ve diğer giderler, özellikle 2009 kriz yılından sonra arttı. Milli Piyango'nun şans oyunu satış gelirleri 2007'de 1 milyar 466 milyon, 2008'de 1 milyar 734 milyon, 2009'da 1 milyar 950 milyon, 2010'da 1 milyar 761 milyon lira oldu. Şans oyunu satış gelirleri 2011'de 2 milyar sınırını geçerek 2 milyar 13 milyon liraya ulaştı. 2012'de ise söz konusu gelirler 2 milyar 215 milyon lirayı buldu. Şans oyunlarından söz konusu dönemde elde edilen gelir 11 milyar 139 milyon liraya karşılık geldi.

2012'DE 966 MİLYON LİRA

Şans oyunlarından 2007'de 687 milyon lira kamuya aktarılırken, 2008'de bu miktar, 814 milyon, 2009'da 953 milyon, 2010'da 813 milyon, 2011'de 872 milyon, 2012'de 966 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yıl kamuya aktarılan 966 milyon liranın 533 milyon lirasını Hazineye ayrılan vergi ve paylar, 433 milyon lirasını ise kamuya doğrudan aktarımlar oluşturdu. Kamuya bu dönemde aktarılan kaynak ise 5 milyar 105 milyon liraya ulaştı.

dgokce@hurriyet.com.tr

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False