GeriEkonomi Mevduat ve kredi kartı faizi yükseliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mevduat ve kredi kartı faizi yükseliyor

Geçen ay ortasında başlayan dalgalanmalar bankaların mevduat, kredi kartı, nakit çekme gaiz oranları üzerinde yükseltici etki yaptı. Dün Koçbank 10 gün içinde ikinci defa mevduat faiz oranını artırdı.

Koçbank'ın açıklamasında, 1 ay vadeli mevduat faizinin yüzde 38'den yüzde 41'e, 2 ay vadeli mevduat faizinin de yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldığı belirtildi. Diğer vadelerde 2 puan artışa giden Koçbank, 3 ay vadeli mevduat faizini yüzde 39'a, 12 ay vadeli mevduat faizini yüzde 38'e yükseltti. Koçbank, döviz tevdiat hesaplarına uyguladığı faizleri de yeniden düzenledi. Dolar hesaplarına yüzde 7.5, Euro ve mark hesaplarına yüzde 5.75'den başlayan faiz uygulanacak.

Garanti Bankası ise 15 milyar liraya kadar olan 1 aylık mevduatlarda faiz oranını yüzde 59'a, 15 milyar liranın üzerindeki 1 aylık mevduat faiz oranını ise yüzde 60'a çıkardı. Garanti Bankası ise, otomobil ve konut kredilerinde 12-24 ay vadede aylık faiz oranını yüzde 6, bireysel destek kredilerde de 12-18 ay vade aylık faiz oranını yüzde 8 olarak düzenlediğini açıkladı. Banka ayrıca, mevduat faiz oranlarında da artışa gitti.

Bank Ekspres ile İktisat Bankası ise kredili mevduata, kredi kartı harcamalarına ve kredi kartı ile nakit çekimlerde uyguladıkları faiz oranlarını yükseltti. Bank Ekspres, yüzde 4.3 olan ‘ekspres hesap’ faiz oranını yüzde 10'a, yüzde 5.75 kredi kartı nakit avans oranını yüzde 12'ye çıkardı.

Kredi kartı nakit avans faiz oranı ise yüzde 12 oldu. Bankanın daha önce sözkonusu faiz oranları yüzde 4.30 ile yüzde 5.75 arasında değişiyordu.

İktisat Bankası ise yüzde 6.90 olan nakit hesap, kredi kartı alışveriş ve kredi kartı nakit avans faiz oranını yüzde 9.50'ye çıkardı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False