GeriEkonomi Mesleklere standart geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mesleklere standart geliyor

Çalışma Bakanı Nami Çağan, Türkiye Meslek Standartları Kurumu adıyla yeni bir organizasyonun kurulacağını açıkladı. Kurum ‘‘Türk Meslek Standartları’’nı belirleyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Türkiye Meslek Standartları Kurumu'nun (TMSK) oluşturulması için hazırladıkları yasa tasarısını bakanlıklar ile işçi ve işveren kuruluşlarına gönderdi. Çağan, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) adıyla yeniden kurulacağını ve daha işlevsel hale getirileceğini de bildirdi.

Çağan, dün bakanlığının hazırladığı iki yasa taslağını tanıtmak için basın toplantısı düzenledi. Çağan, ilk kez kurulacak TMSK'nın amacının meslek standartları, sınav ve belgelendirme sistemini devlet ve işçi-işveren kesimlerinin işbirliği içinde kurmak, yaygınlaştırmak, geliştirmek ve bu işlevi sürekli kılmak olduğunu belirtti. TMSK'nın onayladığı mesleklere Türk Meslek Standartları adı verileceğini anlatan Çağan, TMSK'nın Meslek Standartları Komisyonu ile Araştırma ve Teknik Hizmetler Birimi'nce dünyadaki 250 mesleğin standardının Türkiye şartlarına göre uyarlanacağını söyledi. Çağan, ayrıca sınav soru bankaları oluşturulacağını kaydetti. Çağan, binlerce mesleğin çağın ihtiyaçlarına göre standartlarının sürekli düzenlenmesi için TMSK'ya ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

İŞKUR PROJESİ

Çağan, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun da, günümüz ihtiyaçarına göre İŞKUR adıyla yeniden kurulacağını belirterek, ‘‘Kurum, sosyal tarafların katılımıyla oluşan bir yönetim biçimine, güçlü bir teşkilat yapısına, uzmanlığa dayalı bir personel rejimine ve ek mali kaynaklara kavuşacak’’ dedi. Çağan, İŞKUR ile ayrıca, işçi, işveren ve kamu yönetiminin etkili katılımına dayalı genel kurul, yönetim kurulu ve il istihdam kurulları organları oluşturulacağını kaydetti. İŞKUR'un nitelikli personel açığının, kariyer meslek uzmanlığı esasına dayalı, ‘İstihdam ve Meslek Uzmanlığı kadroları’ ile kapatılacağını anlatan Çağan, şöyle konuştu: ‘‘Böylece kurumun, uzmanlık gerektiren çağdaş istihdam hizmetlerini etkili ve hızlı bir biçimde yerine getirebilmesi, kurulacak olan işsizlik sigortasını sağlıklı olarak uygulayabilmesi sağlanacak. İİBK'nın mevcut gelirlerine ek olarak; işgücü eğitimi ve rehabilitasyonu ile girişimciliğin desteklenmesi ve özendirilmesi gibi amaçları bulunan fonlardan, gördüğü hizmetlere karşılık işsizlik sigortası ve özelleştirmeye bağlı iş kaybı tazminatı hesabından kaynak aktarılması öngörülüyor. Amacımız, İİBK'yı istihdamın geliştirilmesi ve işsizlikle mücadele bakımından etkin, çağdaş ve dinamik bir kuruluş durumuna getirmektir.’’

Çağan, Anayasa engeli .nedeniyle memur sendikaları na toplu iş sözleşmesi yapma ve grev hakkı verilemeyeceği görüşünü yineledi. Çağan, ‘‘Bu anayasal düzenleme karşısında farklı bir düzenleme olanağımız yok. Hukuk devletinin gereği, Anayasa'ya uymaktır’’ dedi.
Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False