GeriEkonomi Merkez takipte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez takipte

Merkez takipte
Abone Olgoogle-news

Güçlü dolar, Türkiye dahil gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiliyor. Buna Türkiye’ye özgü gelişmeler de eklenince Türk Lirası dün 4.50 lirayı gördü. Merkez Bankası önce ‘Yakından takipteyiz’ açıklaması yaptı ardından başkan Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme İran ile ilgili olsa da piyasa iyimser karşıladı ve dolar 4.39’a kadar geriledi.

Merkez takipteKÜRESEL piyasalarda güçlü dolar gelişmekte olan para birimlerinde kayıplar yaratırken Türk Lirası’ndaki kırılganlık da sürüyor. Dün, sabah güne 4.45 liradan başlayan dolar gün içinde dalgalı hareketini sürdürdü ve öğle saatlerinde psikolojik sınır olarak tanımlanan 4.5011 liraya çıktı. Bu seviye günlerdir sessizliğini koruyan Merkez Bankası’nı harekete geçirdi. Merkez Bankası yazılı açıklama yaparak, “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” dedi. Bu açıklama ile piyasaya ‘sözlü müdahale’ yapan Merkez, doları 4.45 lira seviyesine taşımayı başardı. Ardından ikinci haber geldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceği açıkladı. İşte bu görüşme doların hızla değer kaybetmesini sağladı ve 4.40 liraya kadar geriledi. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çetinkaya’yı İran ile yerli para üzerinden ticaret görüşmesi için çağırdığı açıklamaları yapılsa da piyasa bu görüşmeyi olumlu buldu. Gün içinde 4.3933 liraya kadar inen dolarda bankalararası piyasada son işlemler 4.4283 liradan yapılırken, Borsa İstanbul yüzde0.61 yükselişle 102 bin 157 puandan günü tamamladı.

KÜRESEL GELİŞMELER
ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 3.10 ile 7 yılın zirvesine çıkması ve ABD’den gelen olumlu veriler küresel piyasalarda son günlerde doların güçlenmesine yol açıyor. Petrol fiyatlarındaki yüksek seyir de bu durumu destekliyor. ABD faizi ve doların birlikte yükselmesi ise global piyasalarda endişe yaratırken gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik küresel riskten kaçış eğilimini de güçlendiriyor. İşte tüm bunlar Türkiye’nin de arasında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı yaratıyor, faizlerini artırıyor. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki kayıp güçleniyor. Türk Lirası da hem güçlü dolar etkisinden yara alıyor hem de Türkiye’ye özgü endişelerden.

Merkez takipte

TOPLANTI FİYATLAMASI
İşte dün de doların 4.50 lirayı görmesiyle Ankara hareketlendi. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya ‘takip ediyoruz’ açıklamasının hemen ardından gittiği AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de parti genel merkezindeydi. Çetinkaya’nın girişinden yarım saat sonra Şimşek ve Ağbal ayrıldı. İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabulü gerçekleşirken piyasa yine de Çetinkaya ve Erdoğan’ın bir araya gelmiş olmasından duyduğu iyimserliği kurlara yansıttı. Kur 4.39 lirayı gördü.

Merkez takipte

İLK TOPLANTI 7 HAZİRAN
Türk Lirası bu yılın ilk 5 ayında yüzde 15’e yakın kayıpla gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenler arasında. Herhangi bir olağanüstü toplantı olmadığı sürece Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı 7 Haziran’da. Ancak piyasala bu tarihin beklenmeden bir toplantı yapılabileceği beklentisi hakim.

Merkez takipteDOLAR KURUNDA 4.50 ÖNEMLİ
Dolar/TL kurunda çıkış trendi devam ediyor. İlk önemli direnç olarak görülen 4.50 seviyesinde kâr satışları geldi. Geri çekilmelerde ilk destek 4.37 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 4.34 ve 4.25 seviyelerinde bulunuyor. 4.50 seviyesinin geçilmesi durumunda ise sonraki dirençler 4.60-4.65 seviyelerinde bulunuyor. Zeynel BALCI / TEKNİK ANALİZ

ŞİMŞEK’TEN TWEET
BAŞBAKAN Yardımcısı Şimşek ise Twitter’dan yaptığı açıklamada kural temelli piyasa ekonomisinin ilerlemek için tek seçenek olduğunu söyledi. Paylaşılan bir habere yanıt veren Şimşek, “Siyasi pragmatizm nihayetinde hakim olacak. Kural temelli piyasa ekonomisi ilerlemek için tek güvenilir seçenek” dedi. Şimşek, “Sonuç olarak sağlam, ihtiyatlı politika çerçevesine bağlıyız” ifadesini kullandı. Ayrıca Anadolu Ajansı’nın haberinde kambiyo rejiminin daha da serbestleştirilmesi amacıyla Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’daki idari para cezalarının güncellendiği duyuruldu.

False