GeriEkonomi Merkez’e yeni atama için çalışıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez’e yeni atama için çalışıyoruz

Merkez’e yeni atama için çalışıyoruz
refid:4156104 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığına Adnan Büyükdeniz’in atanmasını öngören Bakanlar Kurulu kararnamesinin Cumhurbaşkanı tarafından 23 Mart’ta iade edilmesinin ardından yeni atama konusunda çalışmalarını yaptıklarını ve yurtdışı ziyaretinden döndükten sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e yeni isim önerisini götüreceklerini söyledi.

Erdoğan, 18. Arap Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Sudan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin yeni Merkez Bankası Başkan atamasını sormaları üzerine, "Konuyla ilgili olarak arkadaşlarımızla müzakerelerimiz devam ediyor. (Kararname konusunda), Şu gündür diyemem, döndükten sonra müşterek çalışmalarımızı yapacağız ve ondan sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mıza önerimizi götüreceğiz" dedi.

BOŞLUK SÖZ KONUSU DEĞİL: Erdoğan’ın Sudan’dan Cidde’ye geçip Çarşamba veya Perşembe Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. Merkez Bankası yönetiminde "bir boşluk, bir sıkıntı" olmadığını ve Merkez Bankası’nın vekaleten atanan Erdem Başçı tarafından yönetildiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Devlette süreklilik esastır ve bu nedenle de vekalet müessesesi kurulmuştur. Bu, zaman olur kısa sürer, zaman olur uzun sürer. Merkez Bankası’nda bir sıkıntı söz konusu değildir. Buradan herhangi bir olumsuzluk yaratma gayreti içine girenler piyasaları rahatsız eder."

ZAMAN VEREMEYİZ: Merkez Bankası’na başkan atama konusunda "hassas" olduklarını vurgulayan ve eski başkanın görev süresinin dolmasının hemen ardından bir isim belirlenerek Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu ancak Sezer’in kararnameyi uygun görmeyerek iade ettiğini anlatan Erdoğan, çalışmalarının sonucunda belirlenen ismi Sezer’e sunacaklarını söyledi ancak bu konuda bir zaman vermedi. Erdoğan, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in görev süresinin 31 Mart’ta dolacağının hatırlatılması ve yeni bir isimle mi yoksa Bilgin ile mi devam edileceği sorusuna ise, "Henüz bir kararımız yok" yanıtını verdi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle