MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI açıklandı! Merkez Bankası faiz toplantısı kararı ne oldu?

Güncelleme Tarihi:

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI açıklandı Merkez Bankası faiz toplantısı kararı ne oldu
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2022 14:04

Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Merkez Bankası yeni faiz kararını ağustos ayı içerisinde açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), piyasa beklentilerinin aksine haftalık gösterge repo faizinde indirime gitti. Peki, Merkez Bankası faiz toplantısı kararı ne oldu?

Haberin Devamı

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası en son temmuz ayında faiz kararını açıklamıştı. Yeni toplantı ise bugün yapıldı ve karar saat 14:00'da duyuruldu. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14,00 seviyesinden yüzde 13,00 seviyesine indirildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI

Merkez Bankası faiz kararı 18 Ağustos tarihinde yapılacak olan toplantının ardından açıklandı.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), piyasa beklentilerinin aksine haftalık gösterge repo faizinde indirime gitti.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14,00 seviyesinden yüzde 13,00 seviyesine indirildi.

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 7 toplantısında faizde bir değişiklik yapmamıştı.

Haberin Devamı

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketinde yıl sonu tüketici fiyatları beklentisi yüzde 70,60, 12 ay sonrası tüketici fiyatları beklentisi yüzde 41,99 seviyesinde oluştu. TCMB'nin enflasyon beklentisi 2022 yıl sonu için yüzde 60,4, 2023 yıl sonu için yüzde 19,2 seviyesinde bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Temmuz ayında tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 79,60 arttığını açıkladı.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 22 Eylül'de gerçekleştirilecek.

BAKMADAN GEÇME!