GeriEkonomi Merinos'tan yurt dışı atağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merinos'tan yurt dışı atağı

Merinos'tan yurt dışı atağı
refid:17411622 ilişkili resim dosyası

Merinos markasıyla makine halısı üretiminde dünyada önemli yeri olan Erdemoğlu Holding, yurt dışında üretim ve ihracat atağını sürdürüyor.Merinos yurt dışında üretim ve ihracat atağı ile Rusya'da yatırımını büyütecek; Çin'de tesisler açacak.

Mehmet Erdemoğlu'nun Gaziantep'te 1970 yılında iki kilim dokuma tezgahıyla temellerini attığı Erdemoğlu Holding, bugün 14 grup şirketi ve 4,500 çalışanıyla üretim ve ihracat üssü olduğu ifade edildi.

Faaliyet gösterdiği makine halısı, duvardan duvara halı, mobilya, ev tekstili ve battaniye sektöründe 2011 yılında toplam 1 milyar dolar ciro, 175 milyon dolar ihracat ve yaklaşık 100 milyon dolar yatırım hedefleyen Erdemoğlu Holding, Rusya'daki fabrika yatırımını büyütecek, Çin'de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacak.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Gaziantep'teki modern tesislerin de yıllık 25 milyon metrekare ve Rusya'da 5 milyon metrekare makine halısı ürettiklerini belirterek, “Dünyanın en büyük makine halısı üreticisi konumundayız. İsabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile Merinos her geçen gün daha çok güçlenmektedir” diye konuştu.

Babalarının miras bıraktığı “başarı ve gururu” daha yüksek seviyeye çıkarmayı misyon edindiklerini belirten Erdemoğlu, şunları söyledi:

“Gaziantep'te dünyada üretilen parça halının yüzde 30'unu karşılıyoruz. 5 yıl önce devraldığımız firma ile duvardan duvara halı üretiminde Türkiye'nin lideri olduk, Dinarsu markasının üretim kapasitesini 30 milyon metrekareye çıkardık. 7 yıl önce İzmir Torbalı'daki fabrikada mobilya ve ev tekstili üretimine başladık. Mobilya fabrikamızda kullanılan teknolojiye Avrupa'da bile çok az sayıda firma sahip. Uşak'taki yatırımımızla, Türkiye'deki vizon battaniye üretiminin yüzde 35'ini karşılıyoruz.”

“ÇİN'DE FABRİKA”

Erdemoğlu Holding'in 2010 yılı toplam cirosunun 1 milyar 190 milyon liraya, ihracatının 130 milyon dolara ulaştığını belirten Erdemoğlu, “Bu yıl yüzde 25 büyüme hedefliyoruz. Grubumuzun 2011 yılı ciro hedefi 1 milyar dolar, ihracatımız 175 milyon dolar olacak. Amiral gemimiz Merinos Halı'nın 2010 yılı cirosu 408 milyon lira oldu, 2011 ciro hedefi ise 480 milyon lira ve ihracat hedefi 115 milyon dolar” dedi.

Rusya'nın Rostov kentinde iki yıl önce kurdukları ülkenin en büyük halı fabrikasına 50 milyon dolar yatırım yaptıklarını anımsatan Erdemoğlu, şunları anlattı:
“Bu yıl iplik yatırımıyla birlikte entegreye dönüştürüyoruz. Rusya'daki tesisimizde sadece oranın pazarına ürün satıyoruz, ancak yetiştiremiyoruz. Kapasitemizi artıracağız, bu yıl 30 milyon dolar yatırım yapacağız. Sonra eski doğu bloku ülkelerine Rusya üzerinden satış yapacağız.

Çin'de de 2012 yılında entegre makine halısı ve iplik tesisi açacağız. Fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Halı yatırımına asgari 50 milyon dolar mertebesinde başlamak durumundayız. Daha sonraki aşamada bu rakam yükselecek.”

“İSTANBUL'DA REZİDANS YAPACAK, ENERJİYE GİRECEK”

Yatırımlarının hızla sürdüğünü vurgulan Erdemoğlu, bu yıl halıda 70 milyon dolar ek fabrika yatırımları ile birlikte toplam yatırımlarının 90-100 milyon dolar olacağını kaydetti.

Türkiye ve Rusya'daki yatırımlarıyla makine halısı üretim kapasitesinin 10 milyon metrekare artacağını ifade eden Erdemoğlu, 4,500 olan istihdamlarını 2011 sonunda 5,200-5,500 seviyesine getireceklerini vurguladı.

Gayrimenkul ve enerji sektörüne gireceklerini bildiren Erdemoğlu, konut, rezidans, alışveriş merkezi yapacaklarını kaydetti.

Erdemoğlu, “Gayrimenkule ağırlık vereceğiz. İstanbul Küçükçekmece'deki arazimizde bir Merinos rezidans projemiz var. İnşaat alanı 100 bin metrekare, orada hem rezidans hem ofis yapacağız. Projeler yapım aşamasında. Enerji konusunda da araştırma aşamasındayız” dedi.

“İMKB'YE AÇILACAK”

Türkiye ekonomisinin önünün açık olduğu belirten Erdemoğlu, “2012 başında İMKB'ye açılmayı düşünüyoruz. Amiral gemimiz Merinos Halı ile başlayacağız” dedi.

Türkiye'nin büyümesinin ve gelişmesinin, üretim ve eğitimden geçtiğini vurgulayan Erdemoğlu, Besni ilçesinde 10 milyon dolardan fazla yatırımla kampüs kuracaklarını ve Adıyaman Üniversitesi'ne devredeceklerini bildirdi.

Merinos'un sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 5 yılını dolduran 450 çalışanına konut yaptırdığını, 350 konut daha yaptıracağını belirten Erdemoğlu, bir soru üzerine, sanatçı İbrahim Tatlıses ile 5 yıl reklam çalışması yaptıklarını, siyasete girince ilişkilerini noktaladıklarını, şu an birlikte yeni reklam düşünmediklerini söyledi.

“65 ÜLKEYE İHRACAT”

Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu da makine halısı üretimlerinin yüzde 40'ını ihrac ettiklerini, Amerika ve Avrupa pazarlarının ilk sırada, sonra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ülkelerinin geldiğini anlattı.

Erdemoğlu, “65 ülkeye mal satıyoruz. Ortadoğu'da yaşanan olaylar, ana pazarlarımız olmadığı için bizi çok büyük etkilemedi” dedi.

Makine halısı satışlarının artık dünya geneline yayılan marketler zincirinde yaygınlaştığına işaret eden Erdemoğlu, şunları kaydetti:

“Amerika'daki distribütörümüz, Wal-Mart mağazalarına girmeyi başardı. Merinos Halı, dünyanın en büyük perakende zincirinde satılıyor. Wal-Mart mağazalarında bir yıldır yürüyen bir çalışmamız var. Rostov'daki fabrikamız Rusya'daki IKEA ile çalışıyor. Avrupa'daki dağıtım şirketimiz Almanya'daki büyük marketler zinciri ile çalışıyor. Şu anda bütün dünyadaki IKEA mağazalarına da mal satmak üzere çalışmalarımız son aşamaya geldi.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False