Mercek altındaki şirketlerde son durum

Güncelleme Tarihi:

Mercek altındaki şirketlerde son durum
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 26, 2016 11:32

FETULLAHÇI Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında çok sayıda iş adamı tutuklandı. Bir çok ünlü iş adamına ilişkin gözaltı işlemi ise sürüyor. Yine bu kişilere ait bazı şirketlere ise kayyum ataması yapıldı. Özellikle geçtiğimiz hafta hız kazanan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan bazı iş adamları ise serbest bırakıldı. Yanıtı merak edilen en önemli sorulardan birini ise, kayyum atanan şirketlerin bundan sonraki durumlarının ne olacağı oluşturuyor.

Haberin Devamı

Kayyum atanan ve riskte olan firmalar ve bu firmaların sahipleri ile ilgili son durumu derledik:

Mercek altındaki şirketlerde son durumBOYDAK’TA YÖNETİM KAYYUMDA

Kayyum ataması yapılan önemli gruplarından biri Boydak Holding. Sekiz ayrı sektörde 41 şirketi bulunan Boydak Holding’in 2015 yılı sonu cirosu 6.9 milyar TL. Holding yönetiminde, Sulh Ceza Hâkimliği’nin atadığı 5 kişilik kayyum heyeti bulunuyor. Avukat Ramazan Aslan’ın başkanı olduğu heyet, Boydak Holding ve bağlı tüm şirketlerin yönetim ve denetiminden sorumlu. Temeli 60 yıl kadar önce atılan Boydak Holding’in sahiplerinden Hacı ve Memduh Boydak kardeşler, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanmıştı. Boydak Holding bünyesinde 14 bine yakın kişi çalışıyor. Holding bünyesindeki 7 şirket, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde, bir şirket ise ikinci en büyük sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

Haberin Devamı

NAKSAN’IN 56 ŞİRKETİNDE

Bünyesinde 7 bin kişinin çalıştığı Gaziantepli Naksan Holding’e da kayyum ataması yapıldı. Naksan’ın sahipleri Cahit Nakıpoğlu ve oğlu Taner Nakıpoğlu ise geçtiğimiz temmuz ayı sonunda tutuklandı. Ferhan ve Emre Nakıboğlu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Temeli 1940’larda atılan Naksan Holding’e bağlı iki şirket, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Cahit Nakıboğlu, uzun bir dönem, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun da (OSBÜK) başkanlığını yapmıştı. Naksan Holding’e bağlı 56 şirkete kayyum atandı. Mahkeme kararıyla kayyum atanan şirketlerinden 5’i Ankara, 22’si İstanbul ve 29’ü ise Gaziantep’te bulunuyor.

A101 İÇİN KARAR YOK

Son günlerde en çok ses getiren gözaltı kararı ise 6 bin 270 mağazası bulunan A101’in sahipleri Turgut Aydın ve oğlu Yaşar Aydın’a ilişkin oldu. Baba-oğul Aydın’a yönelik soruşturma sürecinin sebebi, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturmanın odağındaki Akfa Holding ile tespit edilen ilişkileri. Soruşturma dosyasına giren MASAK raporuna göre, Akfa Holding ile A101’in sahibi olan Yeni Mağazacılık AŞ arasında ‘şüpheli’ işlemler tespit edildi. Turgut Aydın ve oğlu Yaşar Aydın, savcılık sorguları sonrası serbest bırakıldı. Aydın ailesine ait herhangi bir şirket için alınmış bir tedbir kararı ise bulunmuyor

Fİ YAPI DA DURUM BELİRSİZ

Akfa Holding soruşturması kapsamında gözaltında bulunan isimlerden biri ise Fi Yapı’nın patronu Fikret İnan. Fikret İnan’ın soruşturma kapsamına alınmasının sebebi ise, Akfa Holding ile olan şüpheli para trafiği. İnan’ın şirketinde hali hazırda, iflas erteleme başvurusu nedeni ile ticaret mahkemesinin atadığı üç kişilik bir kayyum heyeti bulunuyor. Fi Yapı’nın teslim etmesi gereken 5 bini aşkın konutu bulunuyor. Savcılık soruşturması kapsamında, Akfa Holding’in patronu Fatih Aktaş gözaltına alınmıştı. FETÖ’nün finansörü olduğu iddia edilen Aktaş, Bank Asya için 300 milyon dolar kaynak bulunmasına ilişkin ses kaydı ile gündeme gelmişti. Yine aynı soruşturma kapsamında gözaltına bulunan İnanlar İnşaat’ın patronu Serdar İnan da serbest bırakıldı.

Haberin Devamı

EROĞLU VE GÜLLÜOĞLU

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu da, FETÖ soruşturması kapsamında geçtiğimiz cuma günü savcılığa ifade verdi. Eroğlu, ifade işlemi sonrası Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada, kendisine gözaltı işlemi uygulanmadığını belirterek, geçmişte TUSKON’da görev almasına ilişkin soruların sorulduğunu belirtti. 5.8 milyar lira cirosu olan ve 16 bin kişinin çalıştığı Eroğlu Holding ve bağlı şirketleri için alınmış bir el koyma kararı ise bulunmuyor. Aynı soruşturma kapsamında gözaltında bulunan Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü halen İstanbul Emniyeti’nde tutuluyor. Nejat Güllü’nün gözaltına alınmasından sonra işlerin başına oğlu Fatih Güllü geçti. 45 milyon TL cirosu olan şirket için alınmış bir el koyma kararı ise bulunmuyor.

BABA SERBEST OĞLU GÖZALTINDA

Bünyesinde 3 bin 800 kişinin çalıştığı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ve grubun kurucusu baba Mustafa Şevki Kavurmacı (75) da 18 Ağustos’ta gözaltına alınan isimler arasında yer aldı. Baba Kavurmacı gözaltına alındıktan iki gün sonra serbest bırakılırken, Ömer Faruk Kavurmacı ile ilgili gözaltı süreci devam ediyor. Baba Kavurmacı imzası ile yapılan yazılı açıklamada,  grup şirketlerine ilişkin alınmış bir el koyma kararının olmadığı vurgulandı.

ÜÇ DEV DE GÖZALTINDA

FETÖ soruşturmaları kapsamında İzmir’de yürütülen operasyonlar kapsamında Orkide Yağ’ın sahibi Ahmet Küçükbay, 2 bin çalışanı bulunan Kavuklar Holding’in yöneticileri Abdullah Kavuk ve oğlu Metehan Kavuk ile Karakaş Atlantis Kuyumculuk’un sahibi Kamil Karakaş gözaltına alınan isimler arasında. Anılan isimlerin İzmir Emniyeti’ndeki gözaltı süreci 18-19 günden beri sürüyor. Söz konusu isimler, aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en büyük şirketlerinin de sahipleri. Üç ismin şirketlerine yönelik de, bir el koyma veya kayyum ataması kararı bulunmuyor. Öte yandan, haklarında gözaltı kararı bulunan Alfemo Mobilya’nın sahibi Davulcuoğlu kardeşler hakkındaki yakalama kararı ise devam ediyor. Aydın Nazilli’de faaliyet gösteren Uğur Soğutma’nın sahipleri Mehmet, Ali ve Ünal Takmaklı kardeşler ise bir ay kadar önce tutuklanmıştı.

DUMANKAYA’DA MALLARA EL KONULDU

Haberin Devamı

FETÖ’ye finansal destek sağladıkları iddiasıyla Dumankaya İnşaat’ın sahibi ve ortakları Halit Dumankaya, Necla Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya’nın tüm mal varlıklarına el konuldu. 1963’te İbrahim Dumankaya ve Halit Dumankaya kardeşler tarafından kurulan Dumankaya Grubu, başta inşaat sektörü olmak üzere otomotiv, rent a car, sigorta ve PVC kapı pencere üretimi alanında faaliyet gösteriyor.

Mahkûmiyet çıkarsa şirkete el konulur
KAYYUM ataması bugüne kadar daha çok, mali sıkıntıya giren şirketler için ticaret mahkemelerince alınıyordu. Ancak, özellikle 15 Temmuz darbe girişim sonrasında, bir çok şirket için Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında kayyum ataması yapıldı. Avukat Şevket Çelik, İcra İflas Kanunu kapsamında, ticaret mahkemelerinin atadığı kayyumların genellikle denetim yetkisine sahip olduğunu hatırlatarak “Bu süreçte şirket yetkilileri görev başında olmaya devam eder.

Haberin Devamı

Ancak Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) kapsamında atanan kayyumlar ise bir nevi yönetici kayyum niteliğinde. Şirket adına her türlü karar verme hakkına sahip. Kayyumum görevi, iddianamenin hazırlanması veya takipsizlik kararı ile son bulur. Dava aşamasında, ancak yargılama yapan ceza mahkemesi tekrar kayyum atayabilir. Şirket sahiplerinin mahkûmiyeti durumunda, mahkeme, tüm şirket malvarlığına el koyma kararı verebilir. CMK kapsamında atanan kayyumluk esasında bir el koyma işlemidir. Bu tip şirketlerin borçlarının Maliye Hazinesi tarafından ödenip ödenmeyeceği yasal düzenleme altına alınmalı” şeklinde konuştu.
dgokce@hurriyet.com.tr

BAKMADAN GEÇME!