GeriEkonomi Memurların tayini sendikaya sorulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memurların tayini sendikaya sorulacak

1998 ile birlikte hükümet vergi, sosyal güvenlik, bürokrasi ve çalışma hayatıyla ilgili köklü değişiklikler getirecek yasal düzenlemeler için çalışmalara başladı. Birbiri ardına Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek düzenlemeler ile memura sendika hakkı, devletin vatandaşa olan borcuna faiz ödemesi, vergi ödemeyene hapis gibi radikal uygulamalar hayata geçecek. Vatandaşı ‘‘müşteri’’ olarak görmesi amaçlanan devlet, kamu kuruluşlarına atama yaparken sendikalarla görüşecek.

Hükümetin önümüzdeki günlerde, Bakanlar Kurulu'nda son şeklini vererek, Meclis'e sevk edeceği ilk temel yasa tasarısı Vergi Reformu olacak. Vergi reformundan sonra görüşülmesi planlanan Sosyal Güvenlik Reform Tasarısı'na göre ilk aşamada emeklilik yaş sınırı kadın için 50, erkek için 55, prim ödeme gün sayısı ise kadın-erkek için 5 bin gün olacak. Devlet sosyal güvenliğe sürekli katkıda bulunacak. Bu oran ilk aşamada yüzde 10 olarak öngörüldü. İşsizlik Sigortası kurulacak, Zorunlu Tasarruf paraları Telekom hisseleriyle ödenecek ve Zorunlu tasarruf için ücretten kesilen yüzde 5'lik kesintiye yüzde 2 oranında da devlet katkısı eklenecek.

İDARİ REFORM

İdari Reform projesi ile 21 olan Devlet Bakanlıkları sayısı 3'e indirilecek. Reform ile Başbakanlık küçültülerek dinamik, işlevsel bir nitelik kazanacak. Bugüne kadar hakim olan ‘Herşey devlet için’ parolası, yerine ‘Herşey toplum için, insan için’ felsefesi öne çıkacak. Verimli ve kaliteli hizmet için resmi yazışma şekli değiştirilecek. Yazışmada

sayı ve konu kodları yeniden oluşturulacak.

MEMURA SENDİKA

Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı bu ay yasalaştırılacak. Tasarı ile devletin çalışanlarının ücretini tek yanlı belirleme dönemi sona erecek. Devlet, her yıl bütçe öncesinde Eylül ayında başta memur ücretleri olmak üzere çalışanlarının sorunlarını sendikalarla paylaşacak. İşçi statüsü dışındaki bütün kamu personeli sendikalı olabilecek. Kamu kurumlarına yapılan atamalarda sendikaların görüşü alınacak. Böylece KİT’lerin arpalık olması önlenecek.

Neler değişecek?

Vergi

Vergi kaçıran hapse girecek.

Harcamalar da vergilendirilecek.

Herkese vergi numarası verilecek.

Devlet de borcuna faiz uygulayacak.

Sosyal Güvenlik

Kadın 50, erkek 55 yaşında emekli olacak.

Devlet yüzde 10 prim katkısında bulunacak.

İşsizlik Sigortası kurulacak.

Zorunlu Tasarruf Telekom hisseleriyle ödenecek

Zorunlu tasarrufa devlet yüzde 2 katkıda bulunacak.

Bürokrasi

Devlet bakanlığı sayısı 3'e inecek.

Vatandaş ‘müşteri’ olarak görülecek.

Memura sendika

Devlet, memur ücretlerini sendikalarla belirleyecek.

Kamu kuruluşlarına yapılan tayinlerde sendikaların görüşü alınacak.Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False