GeriEkonomi Memura sendika Meclis'te
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memura sendika Meclis'te

Memura ‘‘toplu sözleşmeli’’ sendika hakkı tanıyan yasa tasarısı dün Meclis'e gönderildi. Tasarı yasalaşırsa, en büyük memur sendikası her yıl eylül başında pazarlığa oturacak.

Kamu Çalışanları Sendikaları Yasa Tasarısı dün TBMM'ye sevkedildi. Tasarıya göre her yıl Eylül ayının ilk işgünü, en çok üyeye sahip memur konfederasyonu ile hükümet adına Kamu İşveren Kurulu ‘Toplu Görüşme’ye başlayacak. Tüm görüşmeler 23 günde tamamlanacak. Eylül sonuna doğru da, bu görüşmeler sonunda belirlenecek rakamlar Bakanlar Kurulu'na sevkedilecek, hükümet bütçeyi buna göre düzenleyecek. Toplu görüşmelerde son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Ancak, ücret teklif ve pazarlıkları kamuoyuna da yansıyacağı için, ‘psikolojik ve fiili baskı’ hisseden hükümet, istekleri dikkate almak zorunda kalacak.

1995'deki Anayasa değişikliği çerçevesinde düzenlenen tasarı ile işçi statüsünde bulunan kamu personeli sendika üyesi olabilecek. Ancak Batı'da da olduğu gibi TSK, emniyet ve yargı mensuplarıyla üst düzey bürokratlar sendika üyesi olamayacak. Düzenlemede, Anayasa engeli nedeniyle grev, lokavt ve toplu iş sözleşmesi hakkı yok. Tasarıyla Yüksek Yönetsel Kurul, Kurum Yönetsel Kurulları ve Kamu İşveren Kurulu oluşturuluyor.

YÜKSEK YÖNETSEL KURUL:

İlgili bakanlık müsteşarı, Devlet Personel ve DİE başkanları, Çalışma, Bütçe ve Mahalli İdareler Genel Müdürü yer alacak. Karşı tarafta ise aynı sayıda sendika temsilcisi bulunacak. Kurul yılda en az 1 kez toplanacak.

KURUM YÖNETSEL KURULLARI:

Her kamu kurumunda bu kurul olacak. Kamu işveren temsilcileri ile sendikacılar bu kurulda da eşit sayıda temsil edilecek. İşyerlerinde sendika temsilcilikleri açılacak.

KAMU İŞVEREN KURULU:

Başbakanlık Müsteşarı, Maliye Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Bütçe Genel Müdürü, DİE Başkanı, Devlet Personel Başkanı ve DPT'den bir genel müdürden oluşacak. ‘Toplu Görüşme’yi doğrudan yürütecek Kamu İşveren Kurulu, en fazla üyeye sahip konfederasyonu muhatap alacak.

TOPLU GÖRÜŞME TAKVİMİ:

Toplu Görüşme Eylül ayının ilk işgünü başlayacak. 15 gün içinde sonuçlanacak. Anlaşma olursa mutabakat imzalanacak. Bu metin, Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Anlaşmazlık olursa; taraflardan biri üç gün içinde Uzlaştırma Kurulu'nu toplantıya çağıracak. Bu kurula Yüksek Hakem Kurulu Başkanı başkanlık edecek. Üyeleri ise Üniversitelerarası Kurul'un seçtiği 4 öğretim üyesinden oluşacak ve başvurudan itibaren 5 gün içinde karar verecek.

Uzlaştırma Kurulu, uzlaşmayı sağlasa da sağlamasa da durumu Bakanlar Kuruluna sunacak. ‘Toplu Görüşme’ prosedürü 15+5+3 olmak üzere toplam 23 günde tamamlanacak. Eylül 25'ine doğru bu yasal süreç bitmiş olacak.

Çetin'den destek

TBMM Başkanı Hikmet Çetin, memura sendika hakkı öngören uyum yasalarının bir an önce TBMM'den geçmesi için çaba göstereceğini vurguladı. Çetin, dün Kamu-Sen yöneticilerini kabulünde, memura sendika hakkı verilmesiyle, demokrasideki önemli bir eksikliğin giderilmiş olacağını vurguladı. Meclis'te de bu konuda uzlaşma olacağını inandığını vurgulayan Çetin, ‘‘Demokrasilerde, halka, insanlara, örgütlere güvenmek durumundayız. Güven duyduğumuz ölçüde de demokrasimiz sağlıklı olur’’ dedi. Kamu-Sen Başkanı Resul Akay ise Anayasa 2.5 yıl önce değiştirilmesine rağmen, uyum yasalarının hâlâ çıkarılmamasının zaman zaman milletvekillerine ve rejime karşı güvensizlik ortamının oluşmasına neden olduğunu vurguladı. ANKARACanlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False