GeriEkonomi McKinsey: Bizi dinleyin milli geliri ikiye katlayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

McKinsey: Bizi dinleyin milli geliri ikiye katlayın

Ulusslararası yönetim danışmanlığı firması McKinsey'in yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'nin 10 yıl içinde büyüme hızını yüzde 8.5'e yükseltmesi, 6 milyon ek istihdam yaratması ve kişi başına milli gelirini ikiye katlaması mümkün. McKinsey, önerilerini hükümet yetkililerine anlatacak.

Dünyanın 44 ülkesinde faaliyet gösteren yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey&Company, ‘‘Türkiye'de Verimlilik ve Büyüme Atılımının Gerçekleşmesi’’ başlıklı çalışmasını yayınladı. Rapora göre, siyasi iradenin ‘‘kayıt dışılık, devlet tekelleri ve makro ekonomik istikrarsızlık’’ olarak belirlenen üç cephede önemli adımlar atması durumunda, Türkiye'de yeni bir büyüme ve istihdam artışı döneminin başlatılabilecek.

TÜSİAD, İSO gibi kuruluşların verilerinden yararlanmakla beraber McKinsey'in bağımsız olarak hazırladığı raporda, tarım dışı belli başlı 11 sektördeki verimlilik artıcı yöntemlerin yanı sıra, ülke genelindeki bulgulara da yer verildi.

EYLEM ÇAĞRISI

Girişinde bir de ‘‘Eylem Çağrısı’’na yer verilen raporu dün düzenlenen bir toplantı ile basına tanıtılırken McKinsey İstanbul Ofisi Genel Müdürü David E. Meen, ‘‘Artık harekete geçme zamanı’’ diye konuştu. McKinsey, mevcut durumun korunması halinde Türkiye'nin GSYİH'sındaki yüzde 3.5'lik büyümeyle 2005-2015 yılları arasında ancak 1 milyon 900 bin kişiye yeni iş yaratabileceği, kişi başına milli gelirinin de ABD'nin yüzde 30'u seviyelerinde kalacağını belirtirken, David Meen vasat verimlilik düzeyinin Türkiye için kaçınılmaz bir kader olmadığını savundu.

Verimlilik artışının bütün ekonomiler için ‘‘lokomotif’’ olduğunu vurgulayan Meen, McKinsey'in önerdiği önlemlerin alınması halinde Türkiye'nin 2015 yılına kadar verimliliği en az iki katına çıkarma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Bu büyüklükte bir verimlilik artışının potansiyel getirisinin 2005-2015 döneminde yılda yüzde 8.5 seviyelerinde sürdürülebilir bir GSYİH büyümesi ve ekonomide 6 milyon yeni iş olanağı anlamına geldiğini söyleyen Meen, tüm bunların gerçekleşebilir ilerlemeler olduğuna ilişkin inancını da vurguladı.

Bu çalışmayı yaparken TÜSİAD, İSO gibi kuruluşların yanı sıra ilgili pekçok bakanla da görüştüklerini belirten Meen, ‘‘Mesajımızı Ankara'ya götüreceğiz’’ dedi. Meen, 10 Mart'ta Ankara'ya giderek Başbakan Abdullah Gül, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a raporu sunacaklarını ve diğer bakan, milletvekili ve bürokratlarla da görüşmeler yapacaklarını açıkladı. McKinsey'in neden kendi parasıyla böyle bir rapor yaptığı konusunda ise Meen, ‘‘Biz birbirine bağlı bir dünyada yaşıyoruz, Türk ekonomisi için iyi olan bir iş sizin için iyi, sizin için iyi olan bir iş ekonomi için iyi, ekonomi için iyi olan bir iş hepimiz için iyi’’ derken, benzer çalışmaları başka ülkelerde de yaptıklarını kaydetti.

McKinsey'in önerileri

Uzun vadeli konut kredisi pazarı kurulmalı. Kur riskini yönetecek ve konut kredisi piyasasını düzenleyip, oyuncuları denetleyecek Ulusal Konut Kredisi Kurumu oluşturulmalı.

Bireysel bankacılıkta alternatif kanalların kullanılmasını artıracak kanuni düzenlemeler yapılmalı. Kredi başvuru işlemlerinin verimliliğini artırmak için ortak bir kredi puanlandırma altyapısı kurulmalı.

Mobil iletişim sektöründeki yüksek vergi oranları azaltılmalı.

Belediyelere arazi geliştirme teşvikleri sağlanmalı.

Kusurlu kiracılar karşısında mülk sahibi/yatırımcıların hakları korunmalı.

Bisküvi ve şekerleme imalatında rekabet kuralları uygulanmalı. Bu sektörde dolaylı ithalat engelleri kaldırılmalı.

İş Güvencesi Yasası benimsenmeli. Ancak büyük şirketlere eşiğin (10 kişi) üzerinde işçi çıkarabilmelerine olanak tanınmalı.

Büyük ölçekli perakendecilerin şehir merkezlerine yerleşmelerini engelleyen kısıtlamalardan kaçınılmalı.

Hükümet tüm sektörlerdeki teşvikleri azaltmaya devam etmeli ve verilen teşviklerin etkilerini izlemeli.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False