GeriEkonomi MB Banka Meclisi değişmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MB Banka Meclisi değişmedi

Süreyya Serdengeçti’nin görev süresinin dolmasıyla birlikte, Erdem Başçı dışındaki tüm başkan yardımcılarının emekliliğini isteyerek ayrıldığı Merkez Bankası’nda banka meclisi ise değişmedi.

Merkez Bankası’nın 74’üncü Hissedarlar Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Başkan Vekili Erdem Başçı’nın başkanlığında yapılan toplantıda Banka’nın 2005 yılına ait bilanço kar ve zarar hesapları onaylandı. Banka Meclisi üyeleri ve Denetim Kurulu ibra edildi. Genel Kurul’da Banka’nın en büyük hissedarı olan Hazine’yi KİT Genel Müdürü Sefa Pamuksuz temsil etti. ASO Başkanı Zafer Çağlayan da oda ve borsaların hisselerini temsilen genel kurula katıldı.

2005 yılı hesaplarının görüşülmesi sırasında söz alan banka hissedarlarından Selahattin Ergüden, Merkez Bankası politikalarını eleştirdi. Eflasyonun fiyat artışı değil, piyasadaki paranın çoğalması olduğunu vurgulayan Ergüden, 2002 yılında 2 katrilyon lira olan emisyonun 2005 yılında 19.6 katrilyona yükseldiğine dikkat çekerek, enflasyonun düşürüldüğü idodialarının doğru olmadığını savundu.

Merkez Bankası’na başkan seçilememesinin övünülecek bir durum olmadığını vurgulayan Ergüden, bu durumun sorumlusunun ise 2001 yılında Merkez Bankası Yasası’nı değiştiren Kemal Derviş olduğunu ileri sürdü. Ergüden söz konusu yasada yapılan değişiklikle Merkez Bankası yönetiminin hükümetin kontrolüne girdiğini belirtti.

YENİDEN SEÇİLDİLER

Toplantıda Merkez Bankası Esas Sözleşmesi’nin, Merkez Bankası Yasası’nda geçen yıl yapılan değişikliğe paralel olarak değiştirilmesi kabul edildi. Daha sonra görev süresi 31 Nisan’da dolacak olan iki Banka Meclisi üyeliği için seçim yapıldı. Merkez Bankası’nın en büyük hissedarı olan Hazine, söz konusu üyelikler için yine Durmuş Yılmaz ve ilker Parasız’ı aday gösterdi. Bu arada Banka hissedarlarından Selahattin Ergüden de aday oldu. Yapılan seçimlerde Yılmaz ve Parasız 30 Nisan 2009’a kadarg örev yapmak üzere yeniden Banka Meclisi üyeliklerine getirildiler.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle