GeriEkonomi Maliye ile Çağan'ın ‘Havuzda SSK’ kapışması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliye ile Çağan'ın ‘Havuzda SSK’ kapışması

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, ‘‘Hiçbir ülke kendi parasına yüzde 118 faiz vermez’’ deyip, SSK'nın da Ziraat Bankası'ndaki havuza girmesini istiyor. Çalışma Bakanı Nami Çağan ise, ‘‘SSK'da işçinin de hakkı var. Havuza girmemeli’’ diyor.

Hükümetin, tüm kamu kuruluşlarının paralarını vadesiz olarak ‘Ziraat Bankası havuzu’nda toplama girişimi tepkilere yol açtı. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, SSK'nın havuzda kalmasında ısrar ederken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan uygulamanın yasadışı olduğunu savundu. Havuz kavgasında tarafların görüşleri şöyle:

ÇAĞAN:

SSK'da işçi ve işveren hakkı var. Ayrıca, SSK özerk bir kurum olduğu için havuzdan muaf tutulmalı. Bugünkü olumsuz noktaya gelmesinde kaynaklarının başka amaçlar için kullanılması önemli bir faktör, bunu herkes kabul ediyor. O halde aynı yanlış yapılmamalı. SSK'ya politik müdahaleleri önleyecek kuruluş yasası hazır. SSK'yı iyileştirme paketinin Meclis'ten bir an önce geçmesi lazım. Hazine daha yüksek borçlandığı için SSK'nın da havuza alınmasının onlar açısından getirisi var. Ancak devlet yüksek faiz aldığı bankacılık sistemini de vergilendirmelidir.

KILIÇDAROĞLU:

Hazinedarlık, o ay içinde kullanılmayacak bir kaynağı ifade eder. SSK ise maaş ödeme gününe kadar gelen prim gelirlerini repo yapıyor. SSK'nın ay içinde topladığı gelirlerle Ziraat Bankası açıklarının kapatılması isteniyor. Bu, SSK gelirleri ile Ziraat Bankası'nın finanse edilmesi demek. SSK, Maliye'nin öngördüğü gibi çalışırsa Ziraat Bankası çalışamaz, tüm şubeleri kilitlenir. Yasal engel bulunmasa dahi, bu uygulamanın hayata geçirilmesi için SSK'nın en az 6 aylık hazırlık dönemine ihtiyacı var. Bir gecede yapılmaya kalkışılırsa sistem çöker. Türk-İş, SSK'nın kapsamdışı bırakılması için yargıya başvurdu, sonucu belli olana kadar SSK olarak eski uygulamayı sürdüreceğiz. SSK, Maliye'ye bağlı bir Genel Müdürlük haline getirilirse, o zaman Maliye SSK'nın birikimlerini istediği gibi yönlendirebilir. Devletin yüzde 118 ile borç para bulmasının sorumlusu da SSK değil. Bunun sorumluları belli. Devlet önce, yüzde 118 faiz ödediği kesimlerden vergi alsın.

TEMİZEL:

Kendi parasına faiz veren tek ülke Türkiye'dir. Piyasadan aldığımız paranın faizi yüzde 118, kurumların repodan aldığı faiz ise yüzde 78'dir. Bunun mantığı var mı? Bunu kesmek gerekiyor. Hazine hesabımız Ziraat'tedir. Devlet tüm harcamalarını kesip Ziraat'e gönderir. Akşam 500 trilyon lira açığı çıkar, bunu gecelik piyasada toplamak zorundadır. Bu miktar 500 trilyon ile 1 katrilyon arasında değişiyor. Bütün bankalar ellerini ovuşturarak oturuyor, nasıl olsa Ziraat gelecek diye faiz oranını yüzde 130'a çıkarıyorlar. Bunun bıçak gibi kesilmesi lazım. Yoksa SSK kaynaklarına el koyma düşüncemiz olamaz.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False