Maldivler’de ada kiraladı, 110 milyon dolar yatırıyor

Maldivler’de ada kiraladı, 110 milyon dolar yatırıyor

Her yıl 700 bin turistin ziyaret ettiği, 1190 adasıyla dünyada en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından biri olan Maldivler’e ilk kez bir Türk yatırımı yapılıyor. İnşaat, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren Aydeniz İnşaat, Maldivler’de 50 yıllığına kiraladığı adada ilk turizm yatırımını gerçekleştirirken, Maldivler’in de ilk Türk yatırımına imza atacak.

Haberin Devamı

Toplam 150 bin metrekare alana kurulu Maguhdhuvaa adasına 110 milyon dolarlık yatırımla yapılan Ayada Maldives Resort Otel, 112 adet lüks villa ve suitten oluşurken, adaya Türk motiflerini de taşıyacak. Maldivler’e Türk hamamını ve Türk kahvesini götüren Ayada Maldives Resort Otel, 1 Ekim 2011’de açılacak. Ayada Maldives Turizm Koordinatörü Ömer Ülke, “Maldivler’de uluslararası zincirlerin yatırımları mevcut ve yeni yatırımlar da sırada. Bize de 12 ayrı yönetim teklifi geldi. Ancak otelin işletmesini kendimiz yapacağız” dedi. Ülke, ikinci yatırım hedeflerinin olduğunu da belirtti.

2008 yılında kiraladı

Ayada Maldives Turizm Koordinatörü Ömer Ülke, Maldivler’i turizmde bir marka olması ve A ve A plus  müşteri gurubuna hitap ettiği için seçtiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: “Maldivler’de bulunan adaları yatırıma açmak için zaman zaman ihaleler düzenleniyor. Tüm dünyadan 30 civarında şirketin katıldığı bu tip ihaleler çok zorlu geçiyor. İlk ihaleyi alamadık ancak 2008 yılında ikinci kez ihaleye girerek, Ekvatora 30 kilometre uzaklıkta bulunan, 150 bin metrekare büyüklüğe sahip Maguhduvaa Ada’sını 50 yıllığına kiraladık. Bedelini, Maldivler’e her yıl belli bir kira bedeli vererek geri ödeyeceğiz. Bu bedel yatak kapasitesine göre hesaplanıyordu yasanın değişmesiyle adanın büyüklüğüne göre hesaplanacak.”

Maldivler’e en çok ilgi gösterenlerin İngilizler olduğunu ifade eden Ömer Ülke, “İki yıl öncesine kadar İngilizler ilk sırada yer alıyordu ancak son 2 yılda Çin ilk sıraya yerleşti. Çinliler 3-4 gün konaklayıp daha az harcama yaparken, İngilizler 7-14 gün arasında konaklıyor. İngiltere’den Maldivler’e yılda 100 bin turist gidiyor. Türkiye’den ise sadece 2 bin turist gidiyor. Bizim ana marketimiz Avrupa, çünkü  harcamaları daha yüksek. Bir çok ülkede ajanslarla çalışmaya başladık” dedi.  

Haberin Devamı

Konaklama 1300 dolardan başlıyor

MALDİVLER’de toplam 1190 adanın bulunduğunu ve burada 100 otelin bulunduğunu söyleyen Ömer Ülke, şöyle konuştu: “Maldivler yılda 700 bin turist ağırlıyor ve otellerin yüzde 60-70 doluluk oranı bulunuyor. Maldivler’de yüksek sezon aralık-nisan ayları arasında gerçekleşiyor ve en yüksek sezonu da yılbaşı oluyor. Maldivler’de geceliği 100 dolardan başlayıp 3 bin dolara kadar çıkan oteller bulunuyor. Yılbaşında gecelik oda fiyatları 20 bin dolara kadar çıkabiliyor. Ayada Maldives’de konaklamanın bedeli 1300 dolardan başlayacak. En lüks odada ise başlangıç fiyatımızı da 10 bin dolar. 1 Ekim’de açılacak tesis için 500-600 geceleme aldık.”

Haberle ilgili daha fazlası: