Mahallede imalathane kurup üretmeye başladı! Şimdi AB ülkelerine ihraç ediyor

Güncelleme Tarihi:

Mahallede imalathane kurup üretmeye başladı Şimdi AB ülkelerine ihraç ediyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 25, 2021 13:38

Balıkesir'de mahallesinde imalathane kurarak başladığı kolonya üretim işini büyüten 40 yaşındaki kimyager Ömür Yiğit, artık AB ülkelerine de ihracat yapıyor.

Haberin Devamı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü'nden 2002 yılında mezun olan Yiğit, yüksek lisans eğitimini de tamamladı. Balıkesir'de mahalle arasındaki imalathanede 2004'te kolonya üretmeye başlayan Yiğit, askerliğini yaptıktan sonra 2005'te bir kolonya markasını satın aldı.

Zamanla işlerini büyütüp Atatepe Sanayi Sitesi'nde günlük 2 ton kapasiteli fabrika kuran Yiğit, 50 kişiye istihdam sağlayarak 50 çeşit kolonya ve 140 farklı parfüm üretir hale geldi.

Mahallede imalathane kurup üretmeye başladı Şimdi AB ülkelerine ihraç ediyor

Yiğit'in firmasında üretilen ürünler arasında limon, tütün, zeytin çiçeği, saray çiçeği, mandalina, kiraz, safran, leylak, lavanta, yasemin, zambak, elif, aşk çiçeği, ecrin ve Balıkesir geceleri gibi kolonya çeşitleri bulunuyor.

Haberin Devamı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğine üye olan Yiğit, Almanya, Hollanda, Belçika başta olmak üzere birçok AB ülkesine kolonya ihraç ediyor.

Mahallede imalathane kurup üretmeye başladı Şimdi AB ülkelerine ihraç ediyor

"YURT DIŞINA GİDEN BÜTÜN ÜRÜNLERİMİZİN ANALİZLERİ ÇOK İYİ ÇIKIYOR"

Platin adlı kolonya firmasının sahibi Ömür Yiğit, AA muhabirine, sektöre girdiğinde zorluklar yaşadığını anlattı. Yiğit, yoğun çalıştığı yılların ardından hayalini gerçekleştirdiğini ve ürettiği kolonyaları ihraç etmeyi başardığını belirterek, "İhracata 5 yıl önce aracı firmalarla başladım. Geçen yıl ise doğrudan kendim ihraç etmeye başladım. Çok şükür yurt dışına giden bütün ürünlerimizin analizleri çok iyi çıkıyor, hiçbir sorun yaşamıyoruz." dedi.

Mahallede imalathane kurup üretmeye başladı Şimdi AB ülkelerine ihraç ediyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde gerek yurt içi gerekse yurt dışından kolonyaya talebin arttığına işaret eden Ömür Yiğit, şunları söyledi:

"Yurt dışından gelen kolonya talebi normal döneme göre 3 kat arttı. Yurt içinde de yine aynı oranda artış olduğunu söyleyebiliriz. AB ülkelerinde kolonya biz Türkler sayesinde kısmen de olsa biliniyordu ancak Kovid-19 sürecinde değerini daha çok anladılar. Ürün gönderdiğimiz tüm ülkeler ürünümüzün kalitesinden çok memnun, birçoğu parfüm sanıyor. Biz de her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Bize geri dönüşler çok iyi. Ürettiğimiz kolonya ve parfümleri dünyanın dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!