GeriEkonomi Lüksemburg en zengin Mozambik en fakir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lüksemburg en zengin Mozambik en fakir

Dünyadaki 209 ülke ve bölge içinde, kişi başına 45 bin 330 dolarlık gelirle Lüksemburg en zengin ülke olarak dikkati çekerken, kişi başına 90 dolarlık gelirle Mozambik'in en fakir ülke olduğu ortaya çıktı. Dünya Bankası verilerine göre, en zengin Lüksemburg'u, 44 bin 320 dolarla İsviçre, 37 bin 850 dolarla Japonya, 36 bin 90 dolarla Norveç izliyor. Türkiye, 3 bin 130 dolarla 133 ülke arasında 48'inciliği alıyor. En fakir ülke olan Mozambik'i, fakirlik açısından, 110 dolarla Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile aynı gelir seviyesine sahip olan Etiyopya izliyor.

Öte yandan Dünya Bankası, Tayvan ve KKTC ile ilgili verilere yer vermiyor. Tayvan hakkında verilen tek bilgi, mal ve hizmet ihracatı ve ithalatı ile ihracat, ithalat rakamları.

Diğer kaynaklardan elde edilen bilgilere göre KKTC, yüksek orta gelirli, Tayvan ise yüksek gelirli ülkeler sınıfında yer alacak gelir seviyelerine sahip bulunuyor.

Dünya genelinde, 186 ülke, 23 özerk veya bağımlı bölgeyi kapsayan Dünya Bankası verilerine göre, ülkelerin 61'i düşük, 55'i düşük orta, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 31 ülke yüksek orta, 36'sı yüksek gelir grubunda yer alıyor. Batı Sahra, Nauru ve San Marino ile ilgili veri bulunmuyor.False