‘Lüks’ yarış kızışıyor

Güncelleme Tarihi:

‘Lüks’ yarış kızışıyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 06, 2015 20:54

Türkiye’de hızla yükselen ‘premium’ yani lüks otomobil sınıfı 11 ayda tüm zamanların rekorunu kırarken, yılı 90 bin adetle kapatmaya hazırlanıyor. Böyle bir pazarı kaçırmamak için Japon Lexus da Türkiye’ye giriş yapıyor. Toyota’nın Türkiye Distribütörü ALJ Holding tarafından 2016’da satışına başlanacak Lexus ile yılda 1000 adetlik satış hedefleniyor.

Haberin Devamı

YILIN 11 ayında 79 bin 426 adet premium (lüks) otomobil satılırken, bu rakam şimdiden tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. Aralık ayında gerçekleşecek satışlarla 2015 yılında 90 bine yakın lüks otomobilin satılması bekleniyor. Bu da 2014 yılında satılan 78 bin 112 adedin yüzde 15 üstünde bir pazarın oluşması anlamına geliyor. Son yıllarda küçük sınıfta artan rekabet nedeniyle kâr marjları giderek düşerken, lüks ve süper lüks sınıfta ise tam aksi bir durum yaşanıyor. Üreticilerin son yıllarda yeni sattıkları otomobillerden en fazla kazandıkları sınıf, piramidin en üst seviyesindeki lüks araçlar olarak dikkat çekiyor. Bu yüzden kompakt sınıfta yer alan firmalar bile lüks markalar yaratarak bu pazardan pay kapmaya çalışıyor. Bunlardan ilk akla gelenler Citroen’in ‘DS’, Hyundai’nin ise ‘Genesis’ markaları. Dünyada ise Honda ‘Acura’, Toyota Lexus, Nissan ise ‘Infiniti’ ile Alman lüks otomobil devleriyle yarışta yer alıyor.

Haberin Devamı

6 MODEL GELECEK

Bu yoğun ve karlı rekabetten yola çıkarak, Toyota’nın Türkiye Distribütörü ALJ Holding ise Japon üreticinin lüks sınıftaki temsilcisi Lexus’u Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. İlk etapta sadece İstanbul Maslak’taki Lexus’a özel bir tesis ile satış startını vereceklerini belirten ALJ Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “2016 sonuna kadar ise Antalya, Bursa, İzmir, Adana ve Ankara olmak üzere beş büyük ilde daha hizmet vereceğiz” açıklamasını yaptı. Bozkurt, premium segmentte halihazırda satılan tüm markaların karşısına bir rakip çıkaracaklarını ifade ederek, Lexus’un Toyota markasının çok dışında, ayrı bir anlayışı ifade ettiğini vurguladı. IS, GS, LS, NX, RX ve RC olmak üzere toplamda altı modeli pazara sunmayı hazırlandıklarını ifaden eden Bozkurt, şöyle devam etti: “Türkiye’de premium SUV satışları geçen yıl 9 bin 776 adet düzeyindeydi. Bu yıl da ekim sonunda 8 bin 619 oldu. Yıl sonunda yine 10 binlik bir düzeye yaklaşacaktır. Bizim satışlarımızda amiral gemisi olacak RX ve NX modellerinin yer aldığı pazarda ise toplamda yaklaşık 3 bin adetlik bir satış oluyor. İşte biz bu 3 bin adetlik pazarda iddialı bir oyuncu olarak gelmeyi hedefliyoruz.”

Haberin Devamı

5 YILDA 1000 ADET

Lexus’un satış hedefleri konusunda ilk yıl için 250 adet seviyelerini tespit ettiklerini belirten Bozkurt, söz konusu rakam içinde 70’er adet RX ve NX olacağını söyledi. Lexus’a çok güvendiklerini söyleyen Ali Haydar Bozkurt, “Bizim uzun vadeli stratejilerimiz içinde Lexus markasının 5 yıl içinde yılda bin adetlik satışa ulaşması vardı. Başlangıçta böyle bir hedef koyduk. Aldığımız tepkiler ve sahadan gelen müşteri yorumları bu hedefin biraz muhafazakar kaldığını gösteriyor. Sanıyorum tahmin ettiğimizden çok daha önce bu rakamlara ulaşacağız” yorumunu yaptı.

2 farklı motor

DÖRDÜNCÜ jenerasyon RX, iç ve dış tasarımda yapılan kapsamlı yenilikleri, verimli ve performanslı motorlar ile tamamlıyor. 2 farklı motor seçeneği sunan Yeni RX’de, RX 200t (2.0 litre turbo beslemeli dört silindirli motor, 6 ileri otomatik şanzıman) ve RX 450h (3.5 litre V6 hibrit, elektronik kontrollü ECVT) versiyonları bulunuyor. Aynı zamanda dört çeker sürüşe sahip hibrit modellerde yer alan E-Four arkadan itişli elektrik motoru, virajlarda gerçekleştirilen hızlanmalarda daha çabuk ve geliştirilmiş hızlanma tepkileri getiriyor. Verimlilik ve güç konusunda dikkat çeken Lexus’un hibrit modeli RX 450h, 262 HP ve 335 Nm tork üreten 3.5 litre V6 motora sahip. Hibrit güç ünitesiyle kombine edildiğindeyse toplam güç 313HP’ye çıkıyor. Yüksek performansına karşın RX 450h’nin ortalama yakıt tüketimi 5.2 lt/100 km ve CO2 emisyonu ise yalnızca 120 g/km.

Haberin Devamı

100 ila 300 bin Euro arasında

LEXUS’un Toyota’nın bir alt markası olarak algılanmasının çok hatalı olacağını vurgulayan Ali Haydar Bozkurt, yeni markanın lüks segmentte çok farklı bir pozisyon alacağını ifade etti. Bu çerçevede bayilik anlaşmaları için görüşmeler yaptıklarını ifade eden Bozkurt, Lexus’un mevcut Toyota plazalarından tamamen farklı yerlerde satılacağını vurguladı. Bozkurt, Lexus modellerinin 100 ile 300 bin Euro aralığından satılacağını belirtti.

Helikopterle teknisyen

ALİ Haydar Bozkurt, lüks markalar hakkında servis ve satış sonrası hakkında ön yargılar ve şüpheler oluşabildiğini vurgulayarak, yaptıkları altyapı yatırımlarıyla bunların önüne geçeceklerini söyledi. Toyota’nın tüm teşkilatının Lexus’a yönelik eğitim aldığını söyleyen Bozkurt, “Biz bu markaya güveniyoruz.Bayilerimizin olduğu şehirlerin dışında da Toyota teşkilatı Lexus’a yönelik eğitimleri aldı. Farklı bir bölgede bir müşterimiz sorun yaşarsa gerekirse teknisyeni helikopterle yollayacağız” dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: