LSE Türk öğrencileri bekliyor

Dünyanın en iyi ekonomi eğitimi veren kurumları arasında yer alan ve tanınmış pek çok ekonomist, politikacı, akademisyenin yetiştiği London School of Economics (LSE) Türk öğrencileri bekliyor.

Haberin Devamı

Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelen LSE'den Catherine Manthrope,  British Council İstanbul ofisinde öğrencilerle görüşerek bir seminer verdi.

Manthrope, Hürriyetim'in LSE hakkındaki sorularını da cevapladı:

* LSE ve eğitimi hakkında bilgi verir misiniz?
LSE de öğrencilere sunulan lisans, lisanüstü ve Araştırma (PhD) düzeyinde programlar, yaz okulu bünyesinde kısa kurslar ve dil programları bulunmaktadır. Lisans eğitimi 3 yıl sürer, Master eğitimi çoğunlukla 1 sene ve PhD de minimum 3 sene sürmektedir. Uzaktan eğitim sistemi ile yürütülen yeni bir MBA programı da bulunmaktadır.

* Okutulan dersler hakkında bilgi verir misiniz?
Sadece ekonomi, politik bilimler, sosyoloji değil felsefe, medya veya hukuğa kadar çok geniş bir program yelpazesi bulunmaktadır.

* Öğrencilerin sosyal hakları nelerdir?
Ögrenciler okulda bulunan Student Union bünyesindeki çeşitli klüplere katılabilirler. Dünya çapında tanınmış pek çok politikacı bu kulüplerde başlamışlardır politik aktivitelerine.

Haberin Devamı

Barınma olanakları okul yurtlarında mevcuttur, çoğunlukla lisans
programlarına kayıtlı öğrenciler ilk senelerinde yurtta kalma garantisine sahiptir.

* Okulun yıllık fiyatı nedir?
2003-2004 dönemine ait fiyatları
Lisans programları  £ 9859
Master Programları  £ 10575 - £ 13650
PhD programları £ 9527

Bir öğrencinin aylık yaşam masrafları ise £ 700 civarındadır.

* Öğrencinin okurken çalışma hakkı var mı?
Minimum 6 ay süren programlara kayıtlı olan her ögrenci haftada 20 saate kadar part time çalışma hakkına sahiptir. Haftalık maksimum £ 72
kazanabilir.

* Okulda okuyan ünlüler kimler?
Şu an LSE mezunu olan 13 tane devlet başkanı 55 konusunda lider uzman kişi, ülkemizden Kemal Derviş, Asaf Savaş Akad ve pek çok akedemisyen.
(Mick Jagger bitirmemis ancak rock&roll'u tercih etmiş)

Okula öğrenciler için gelen konuşmacılar son yıllarda: Bill Clinton, Kofi Annan, Nelson Mandela...

* Staj imkanları var mı?
Maalesef yok sadece yaz okulu var ama iş yerleştirmesi yok

* Okula kabul şartları nelerdir?
Master için başvuran öğrencilerden lisans ortalamalarının 4 üzerinden minimum 3.5 olması beklenir. Ayrıca başvuracakları programlar, lisans programlarıyla alakalı olmalıdır. Sadece ekonomi bölümü mezunlarının ekonomi masterı için başvurması beklenir. Lisans düzeyindeki programlar içinse çok iyi bir akademik altyapı, ve Foundation ( baska bir kolej / üniversite dahilinde olabilir) senesinin başarıyla tamamlanmasını beklenir. Türk öğrenciler uluslararası bir lise mezunu olup IB, Abitur gibi diplomalara sahipler ise birinci sınıftan kabul edilirler.

Dil sınavı olarak IELTS veya TOEFL istenir. Master ögrencileri üniversite eğitimlerini İngilizce tamaladılarsa dil sınavı istenmeyebilir. Bazı master programları için GRE veya GMAT sınav skorları da istenmektedir.

Haberin Devamı

* Okula ne zaman başvurmalı, eğitim dönemleri ne zaman başlıyor?
Eğitim dönemleri Eylül sonu Ekim başı gibi başlar, her eğitim yılından
önceki sene de başvurular yapılır. Master / yükseklisans başvuruları genelde bir önceki Kasım ayından itibaren kabul edilir. Lisans programları başvuruları ise UCAS aracılığı ile 15 Ocak'a kadar kabul edilir.

Okul hakkında daha detaylı bilgi "http://www.lse.ac.uk" adresinde yer alıyor

Haberle ilgili daha fazlası: