GeriEkonomi LPG kullanan üreticilere beklenen destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LPG kullanan üreticilere beklenen destek


Likit petrol gazı (LPG) kullanarak üretim yapanların, LPG ile doğalgaz kullanımı arasındaki maliyet farkının yüzde 70'i devletçe karşılanacak.

"Üretimini Likit Petrol Gazı ile Yapan Üreticilerin Zararlarının Karşılanması Hakkında Kanun" bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasa, LPG kullanan karo seramik, vitrifiye sağlık gereçleri ve porselen sofra eşyası üreticileri ile bu üretim tesislerine sağlanan elektriğin üretimi için LPG kullanılan kojeneratör sistemli otoprodüktör şirketlerini kapsıyor.

Buna göre, bu sektördekilerin 1 Mayıs-31 Aralık 2001 tarihleri arasında, üretimde kullandıkları LPG'nin maliyeti ile aynı üretimin doğalgaz ile yapılması durumunda hesaplanacak maliyet arasındaki farkın yüzde 70'i, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak.

Yapılacak ödeneklerin toplamı 80 trilyon lirayı geçemeyecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretime başlayan firmalar destekten yararlanamayacak.

Uygulamanın esasları, Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca ortaklaşa belirlenecek.

Edinilen bilgiye göre, toplam seramik üretiminin yüzde 45'ini LPG kullanan firmalar gerçekleştirirken, bunların toplam ihracattaki payı yüzde 30'u buluyor. Yeni imkandan LPG kullanarak üretim yapan 11 fabrika yararlanacak. (Ankara-aa)

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False