GeriEkonomi Lafarge, 500 milyon dolar getirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lafarge, 500 milyon dolar getirdi

FRANSIZ çimento ve yapı malzemeleri devi Lafarge, 1989 yılında 80 milyon dolarla girdiği Türkiye pazarında yatırım büyüklüğünü 500 milyon dolara çıkardı. Lafarge Başkanı Bertrand Collomb, ‘‘1989 yılında Türkiye'nin ilk çimento fabrikası özelliğini taşıyan Aslan Çimento'yu aldık. O dönemde getirdiğimiz sermaye 80 milyon dolardı. Geçen 11 yıllık sürede yatırımlarımızın boyutu 500 milyon dolara ulaştı. Lafarge Türkiye'nin yıllık cirosu ise 300 milyon doları buldu’’ dedi.

Türkiye'de geçen yıl yaşanan iki büyük depremin Lafarge Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini belirten Bertrand Collomb, şunları söyledi:

‘‘Biz de öncelikle Türk toplumuyla dayanışma içine girdik. İnşaat sektörü depremden olumsuz etkilendi. Halen de inşaat sektörü açısından piyasa açılmış değil. Ancak 2000'in ikinci yarısında bir hareketlenme başlayabilir. Türkiye'de yaptığımız yatırımlar, giriştiğimiz ortaklıklar, Türkiye'ye güvenimizin en büyük göstergesi.’’

BİRLEŞMELER KAÇINILMAZ

Dünyadaki şirket birleşmelerine değinen Collomb, kendilerinin de bu yönde adımları olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

‘‘Biz İngiliz Blue Circle'ı almak için görüşmeler yapıyoruz. Eğer bu gerçekleşirse, dünyada tartışılmaz lider olacağız. Birleşme için AB'den izin aldık. Blue Circle'a 5 milyar dolar teklif ettik. Şimdi Blue Circle hissedarlarının kararını bekliyoruz. Bu karar 3 Mayıs'ta çıkacak. Blue Circle'ı alırsak Lafarge Grubu'nun cirosu yüzde 40 daha büyüyecek. Birleşmeler başka sektörlerde olduğu gibi bizim sektörde de kaçınılmaz. Birleşme daha fazla ekip, daha fazla beceri, daha fazla sermaye ve yatırım demek.’’

False