Küçükköy’de yeşil destinasyon

Güncelleme Tarihi:

Küçükköy’de yeşil destinasyon
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 2022 07:00

Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) projesi kapsamında Ayvalık’ın Küçükköy ilçesinin sürdürülebilir turizme örnek olmasını amaçlanıyor.

Haberin Devamı

10 milyon TL değerindeki yatırımla, 18 ayda tamamlanan proje ile enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılarak sürdürülebilir turizm uygulama modeli geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayvalık’ta düzenlenen basın toplantısında projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Yaratılan ölçeklendirilebilir, tekrarlanabilir ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını içeren SENTRUM modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu modelin hem memleketimiz hem de dünya için bir başarı hikayesi olacağına inanıyorum. Birleşmiş Milletler’in belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da hizmet eden bu proje, aynı zamanda Sabancı Topluluğu’nun beş ana stratejisinden biri olan ‘Sürdürülebilir İşlerde Öncü Olmak’ misyonunun da en somut örneklerinden biri. Dolayısıyla bu projeyi sadece iş geliştirme projesi olarak görmüyorum” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı ve Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler ise, “Stratejimizin temelinde sürdürülebilirlik olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Sürdürülebilirliği de her boyutuyla insana değen her alanda içselleştirmiş durumdayız. Bütün bu yaptıklarımız daha iyi bir gelecek için. Bölgede enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynakların kullanımı konusunda bir farkındalık sağladık. Sürdürülebilir turizm alanında sosyal, çevresel ve ekonomik dönüşümün de desteklenmesi amacıyla başladığımız bu pilot uygulamada enerji tüketiminin ciddi şekilde azaltıldığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı bir yaklaşım olduğunu ortaya koyduk” değerlendirmesini yaptı.

‘TURİZMDEKİ BÜYÜME ÇEVREYE BASKIYI ARTTIRIYOR’

Enerji verimli teknolojiler ve yenilenebilir enerji uygulamalarıyla bölgede yılda 15 bin kg kömür kullanımının önüne geçilirken, 90 bin kg değerindeki karbon emisyonu da engellendi. UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Küçükköy, Türkiye’yi bu kadar sıcak bir turizm destinasyonu yapan binlerce resimli kartpostal lokasyonundan sadece biri. Ancak turizmin büyümesiyle birlikte çevre üzerinde artan enerji kullanımı riski geliyor. Bu nedenle UNDP olarak, yaşamımızın bağlı olduğu gezegeni korurken ülke için ekonomik fayda sağlayabilecek bir yeşil turizm modeli geliştirmek için işbirliği yapmaktan çok memnunuz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!