GeriEkonomi Küçük krediden büyük gelir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Küçük krediden büyük gelir

Diyarbakır'da 4 yıl önce yoksul kadınların kendi işlerini kurarak aile bütçesine katkıda bulunmaları amacıyla 6 kadına verilen krediyle başlayan Mikrokredi Projesi uygulamasından faydalanan kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

Projeden yararlanan kadınların sayısı 4 bini aştı.

Bazı valilik ve belediyelerin de örnek almasıyla gelişen proje, Diyarbakır'ın yanı sıra Ankara, Batman, Şanlıurfa ve Van'da da yoksul kadınların umudu oldu.

Ankara'da yeni başlatılan projeden 20 kadın faydalanırken Diyarbakır, Ergani ve Bismil ile Batman'da mikrokredi alan kadınların sayısı 4 bin 4'e yükseldi. Kadınların kullandığı kredi toplamı ise yaklaşık 5 milyon YTL'ye ulaştı.
Kadınlar, kefilsiz, senetsiz ve teminatsız aldıkları 100 YTL ile 5 bin YTL arasındaki 46 hafta vadeli krediyle kendi işini kurarak, aile bütçesine katkıda bulunuyor. Bazı kadınlar ise aldıkları krediyle eşleri ile birlikte kurdukları işlerde hatırı sayılır kazançlarıyla yaşamlarını sürdürüp, çocuklarını okutuyorlar.

“BAŞLANGIÇTA EŞİM TEPKİ GÖSTERDİ”

Diyarbakır'da yoksul ailelerin bulunduğu Dicle Mahallesi'nde oturan 3 çocuk annesi 30 yaşındaki Celile Alan, AA muhabirine, projeden 2 yıl önce haberdar olduğunu belirterek, şunları anlattı:

“Eşim günlük işlerde çalıştığı için sıkıntı yaşıyorduk. Projeden faydalanıp işimi kurmak istedim. Bu sayede aile bütçesine katkı yapabilirdim. Düşüncemi eşime anlattım başlangıçta tepki gösterdi. Kadınların çalışması çevremizde pek hoş karşılanmaz. Ama ben ısrar edince kabul etti. Aldığım düşük kredi ile evimde yaptığım kazak, yelek, çorap gibi ürünleri satıp gelir elde ediyorum. Bazı aylar 500 YTL gelir elde ediyorum. Artık eşim tepki göstermiyor. Daha sosyal bir insan haline geldim. Çevrem genişledi. Projeden çok memnunum.”

“KENDİME GÜVENİM ARTTI”

6 çocuk annesi Günay Toprak (32) ise eşinden ayrılmasının ardından büyük maddi sıkıntı yaşadığını belirterek, “Çok zor günler geçirdim. Çocuklarımın ihtiyacını çevremdekilerin günlük küçük katkılarıyla sağlayabiliyordum. Daha sonra kredi kullandım. Evimde küçük bir bakkal dükkanı oluşturdum. Çocuklara yönelik eşyalar satıyorum. Kendime güvenim arttı” dedi.

“KREDİYLE EŞİME SEPETLİ MOTOSİKLET ALDIM”

5 çocuk annesi Saadet Kaya da eşinin balık sattığını, ancak balıkları taşımak için aracı bulunmadığını anlatarak, “Balıkların taşınması için sepetli motosiklete ihtiyacımız vardı. Ancak paramız olmadığı için alamıyorduk. Krediyi kullanıp motosiklet aldım. Bu sayede balıklarını daha rahat satıyor ve daha çok kazanıyor” diye konuştu.

DÜNYADAKİ YOKSUL KADINLARIN UMUDU

Türkiye Grameen Mikrokredi Projesi Müdürü Shamsul Alam Khan Chowdhury ise projenin Bangladeşli Muhammed Yunus tarafından kurulan Grameen Bankası tarafından başlatıldığını belirterek, bu proje nedeniyle Muhammed Yunus'a 2006 Nobel Barış Ödülü verildiğini hatırlattı.

Projenin dünya genelinde 100'ü aşkın ülkede uygulandığını ve projeden yararlanan kadınların sayısının 85 milyona ulaştığını vurgulayan Chowdhury, şunları söyledi:

“Proje, yoksulluğun azaltılmasına yönelik geliştirilen ve ihtiyaç sahiplerine küçük krediler vererek onları kendi paralarını kazanır hale getirmeyi hedefliyor. Diyarbakır'da 6 kadınla başladığımız projeden kredi alan kadınların sayısı 4 bini aştı. Proje, Diyarbakır'ın yanı sıra Batman, Van ve Ankara'da uygulanıyor. Projede kredi dönüşüm oranı yüzde yüzdür. Krediyi kullanan 4 bin kadın da aldığı krediyi zamanında ödüyor.”

Chowdhury, projede çalışan kadın görevlilerin her hafta kadınları ziyaret etiğini ifade ederek, “Ziyaret sırasında işin dışında kadınları özellikle aile planlaması, çocuk bakımı ve temizlik konularında bilgilendiriyoruz. Bunun dışında okula gönderilmeyen kız çocuklarını okutmaları için ikna ediyoruz” dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False