GeriEkonomi Krize direnme kararları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krize direnme kararları

Başbakan Mesut Yılmaz, dün katıldığı Bankalar Birliği toplantısında, piyasayı rahatlatacak ve dört maddeden oluşan ikinci kararlar dizisini açıkladı. Yılmaz, ‘‘Bu kararlar dünyada yaşanan krize direncimizi artıracak niteliktedir. 94 krizine dönme tehlikesi yok’’ dedi.

BAŞBAKAN Mesut Yılmaz, mali piyasaları rahatlatmaya dönük 28 Ağustos'taki önlemlere ek olarak alınan tedbirleri açıkladı. Başbakan Yılmaz, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptığı toplantı sırasında, ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen, mali piyasalarda bir likitide sıkıntısının varlığının da bir gerçek olduğunu, bu sıkıntının dış etkilerle daha da artmaması ve kamu borçlanmasını tehlikeye sokmaması için, üzerinde çalıştıkları bir dizi tedbiri, önümüzdeki haftalarda yürürlüğe koymayı kararlaştırdıklarını bildirdi. Başbakan Yılmaz, alınan önlemleri şöyle açıkladı:

‘‘Öncelikle, 1.1.1999 tarihinden önce ihraç edilmiş olan kamu kağıtlarının alış bedelleri ile değerlendirilmesi uygulamasının sürdürülmesi kararlaştırıldı. Bu, kağıtların sahipleri açısından kazanılmış hakların korunması anlamına geliyor. İkinci olarak, 1 Ekim 1998'den itibaren kamu kağıtları üzerindeki stpojın kaldırılması kararlaştırıldı. 1.1.1999 tarihinden itibaren mevduat faizlerindeki stopaj oranının düşürülmesi ve repo faizlerinden alınan stopaj oranı ile eşitlenmesi benimsendi. Ayrıca uzun vadeli kamu kağıtlarının özendirilmesi amcıyla, bu kağıtlara vergi ayrıcalığı getirilmesi kararlaştırıldı.’’

BUNLAR İSTENİYORDU

Yılmaz, açıkladıkları bu ilave tedbirleri, mali piyasaların içine düştüğü likidite sıkıntısını aşabilmek için, kendilerinden ısrarla talep ettikleri hususlar olarak niteledi. Yılmaz, şunları söyledi. ‘‘Getirilen bu tedbirlerle, mali piyasaların uluslararası finans piyasalarından kaynaklanan krizin etkilerinden korunmuş olacaklarını umuyoruz. Getirdiğimiz bu tedbirler, Türk ekonomisinin uluslararası piyasalarda yaşanan kriz karşısındaki gücünü, direncini koruyacak olan tedbirlerdir. İnanıyorum ki, Türk ekonomisi, dünyada yaşanan bu krizden kendi gücünü kanıtlayarak çıkacaktır, krizi aşacaktır.’’

PANİĞE GEREK YOK

Başbakan Mesut Yılmaz, şu anda yaşanan uluslararası krizin boyutları dikkate alındığında, Türk ekonomisinin kısa vadede bundan hiç etkilenmemesinin düşünülemeyeceğini de söyledi. Yılmaz, piyasalara ve vatandaşlara da seslenerek, ‘‘Piyasaların vatandaşlarımızın endişeye kapılmaları için herhangi bir neden mevcut değildir. Eğer dünyadaki bu kriz Türkiye'deki ekonomi yönetiminde atılacak yanlış adımlarla birleşseydi, Türkiye o zaman 1994 şartlarına yeniden dönebilirdi. Ama bugün için görünüşte böyle bir tehlike sözkonusu değildir’’ dedi.

Yılmaz, gerek titizlikle uygulamaya devam edilen ekonomik programın başarısı, gerekse Türkiye'nin, bu uluslararası krize çok yüksek döviz rezervi ile muhatap olmasının, Türk ekonomisini krizden en asgari ölçüde olumsuz etkilenmesini sağlayacak önemli faktörler olarak özetledi.

Yılmaz, bir soru üzerine Vergi Kanunu'nun Meclis'te yeniden görüşmeye açılmasının söz konusu olmadığını belirterek, ‘‘Ancak, açıkladığımız tedbirler uygulanacaktır. Bu konu ile ilgili herhangi bir hukuki sorun söz konusu değildir’’ dedi.

Yılmaz, yapılan yeni düzenlemelerin, 1999 vergi gelirlerinde bir handikap yaratmayacağını söyledi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de aynı soruya, alınan tedbirlerin, 1999 vergi gelirlerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacağını söyledi.

KRİZ, FIRSATA DÖNÜŞECEK

Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘‘Bugün yapılmak istenen, bu krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini, asgariye indirmektir. Orta vadede bu krizi Türkiye ekonomisi için bir fırsata dönüştürmektir. Ben inanıyorum ki, Türk ekonomisi dünyada yaşanan bu krizden kendi gücünü kanıtlayarak çıkacaktır, krizi aşacaktır. Bizim dışımızda çok ağır bir kriz yaşanmaktadır. Bu krizin daha da ağırlaşması sözkonusudur.’’

Krize rağmen Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programdan taviz vermediğini anlatan Yılmaz, ekonomide ödemelerin aksatılmadığını, bu kadar ağır kriz şartlarına rağmen alınabilecek bütün tedbirlerin alındığını ve alınmaya da devam edilmekte olduğunu kaydetti.

PİYASAYI RAHATLATAN YENİ KARARLAR

1 Ocak 1999 tarihinden önce ihraç edilmiş olan kamu kağıtlarının alış bedelleriyle değerlendirilmesi uygulaması sürdürülecek. Bankacılar iki yıl geriye dönük vergiden kurtuldu.

1 Ekim 1998'den itibaren kamu kağıtları üzerindeki stopaj kaldırılacak. Böylece Hazine'nin borçlanma faizinin stopaj etkisiyle yükselmesi önlenecek.

1 Ocak 1999 tarihinden itibaren mevduat faizlerindeki stopaj oranı düşürülecek ve repo faizlerinden alınan stopajla eşitlenecek. Yani, mevduatın stopajı da yüzde 6'ya inecek.

Uzun vadeli kamu kağıtlarının özendirilmesi amcıyla, bu kağıtlara vergi ayrıcalığı getirilecek. Hükümet uzun vadeli kağıt gelirlerini vergiden muaf tutacak.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False