Kriz, tasarrufu öne çıkardı bankalar ortak POS’a geçti

Kriz, tasarrufu öne çıkardı bankalar ortak POS’a geçti

Küresel kriz hem reel, hem finans sektöründe tasarrufun önemini ortaya çıkarırken, ’maliyetlerin bölüşülmesi’ fikri, bankacılık sektöründe gerçeğe dönüşüyor.

Bankacılık sektörünün en önemli maliyet kalemlerinden birini oluşturan POS’larda (iş yerlerindeki kart okuyucu cihazlar), ortak kullanıma sektör artık daha sıcak bakıyor. Öteden beri sektörün gündeminde olan, ancak yoğun rekabet nedeniyle her bankanın kendi POS’unu koyduğu iş yerlerinde, bir cihazdan birçok banka kartına hizmet verilmesi yönündeki uygulama yaygınlaşıyor. Bugün piyasada bulunan 1.7 milyon adet POS’un 150 bininin ortak kullanıma açık olduğu belirtiliyor.

Avantajları

Pazarın yüzde 51’ini elinde bulunduran Fransa merkezli POS üreticisi Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal, ortak POS kullanımının hem bankalara, hem üye işyerlerine, hem de tüketicilere çeşitli avantajlar sağladığını vurguladı. İşyerlerinin POS çöplüğünden kurtulmasını, tüketicinin de kartının sağladığı puan, taksit gibi avantajlardan daha çok yararlanabilmesini sağlayacak bu uygulamanın, "Herkes için kazan-kazan modeli’ olduğunu dile getiren Sidal, mevcut kriz döneminde bu yapının büyüyeceğini kaydetti. Sidal, üye işyerlerinin ortak kullanımdan sağladıkları faydaları şöyle anlattı: "Sistem, üye işyeri için de önemli avantajları getiriyor. Örneğin, gün bitiminde, kasa kapanışlarında, tüm kredi kartı işlemlerinin, manuel olarak sayılıp, banka ile mutabakat yapılması gibi bir işlem vardır. Ortak POS ile bu çalışma sistem üzerinde otomatik olarak işliyor. Konunun güvenlik boyutunu ele alacak olursak, yapılan tüm işlemler, saatleri ile kayıtlı olarak merkezi bir sistem üzerinde görülüyor. Aynı zamanda, hangi mağazada ne kadar alışveriş yapıldığını da artık merkez yapı biliyor."

Hedef 15 banka

Ingenico olarak bugüne kadar Türkiye pazarına 400 bin adet ortak POS sağladıklarını belirten Alpay Sidal, ortak POS kullanımına ilişkin çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: "Bankalar anlaşma yapıyor, tek tek POS koymak yerine tek POS kullanıyor. Şu anda tek bir cihaz üzerinde 8 banka uygulaması sürüyor. Yeni getireceğimiz cihazlar 12-15 bankaya kadar ortak kullanıma imkan verecek."

Puanlar çöpe gitmeyecek

ORTAK cihaz kullanımının banka müşterileri açısından önemini dile getiren Alpay Sidal, bunu şöyle anlattı: "Bugün pek çok kart kullanıcı puan biriktirme konusunda bilinçli harcama yapıyor. Ancak alışveriş yaptığınız üye işyerinde, kartını kullandığınız bankanın POS’u yoksa, puan kazanamıyor, daha önce biriktirdiğiniz puanları kullanamıyorsunuz. Oysa ortak POS kullanımının olduğu bir işyerinde, hem kredi kartınızın size sunduğu taksit kampanyalarından yararlanabilirsiniz."

Kriz bizi teğet geçti

GEÇEN yılın ödeme sistemleri açısından çok verimli geçtiğini açıklayan Alpay Sidal, ’krizin Ingenico Türkiye’yi nasıl teğet geçtiğini’ şöyle anlattı: "2008, ödeme sistemleri için iyi bir yıldı. Biz de hızlı büyüdük, büyümeye devam ediyoruz. Ingenico Türkiye , 375 bin adetle son 10 yılın en büyük POS terminali satışını gerçekleştirdik. Bugün pazarda 1 milyonu aşan POS sayısıyla yüzde 51 pazar payına ulaşarak lider olduk. "
Haberle ilgili daha fazlası: