Hangi evlere konut kredisi verilir?

Hürriyet Haber
15.05.2018 - 14:12 | Son Güncelleme:

Konut kredisi başvurusu yaptığınızda, başvurunuzun kabul edilmesi ve kredinizin onaylanması diğer kredi türlerinde olduğu gibi sadece gelir belgenize ve kredi notunuza bağlı değil. Başvurunuzun onaylanması için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Peki, bankalar hangi evlere kredi verir?

Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda hangi evlerin konut kredisine uygun olduğu anlatılıyor...

Konut kredisinde evin durumu yani kredilendirme yapılacak evin özellikleri son derece önemli faktörlerden birisi. Bu yüzden konut kredisi başvurusu ya da konut kredisi hesaplaması yapmadan önce aşağıdaki özelliklere dikkat etmenizde fayda var.

KAT İRTİFAKI YA DA KAT MÜLKİYETİ TAPUSU VAR MI?

Evin kat irtifakı ya da evin kat mülkiyeti var mı? Eğer satın almak istediğiniz evin kat irtifakı varsa, tapuda şerh, ipotek ya da benzeri problemlerle karşılaşmazsınız. Kat irtifakı, inşaatın yapılacağı ya da yapılmış olduğu arsanın üzerinde daireye ait olan hisse tapusu anlamına geliyor. İskan sahibi olduktan sonra da kat mülkiyetine geçmek lazım. Bu ikisi alınmadan evlere kredi verilmez.

İSKAN

Evin iskanı alınmış mı? Kat irtifakı varsa fakat kat mülkiyeti yok ise, bu aşamada yapmanız gereken evin iskanının alınmış mı yoksa alınmak üzere mi olduğu konularıdır. Bunun için evin bağlı olduğu belediyeden bilgi alabilirsiniz.

Konut kredisinde tapu bilgileri de önemlidir. Tapuda yer alan evin daire numarası ile sizin bakıp beğendiğiniz ve almayı düşündüğünüz evin aynı olduğuna, size bir örnek dairenin gösterilmediğine dikkat edin.

EVİN YAŞI

Konut kredisinde evin yaşı da belirleyici etkenlerden birisi. Her ne kadar eski, yani yaşı çok olan evlere konut kredisi kredilendirme işleminin yapılmadığı söylense de bu, kesin ve genel geçer bir veri değildir. Doğrusu, evin yaşı ne olursa olsun satılması ihtimalinde değerinin yüksek olup olmayacağıdır. Söz gelimi çok eski olsa da çevresel koşullar açısından son derece uygun ve işlek bir bölgedeki eve de kredilendirme yapılabilir.

EV TAMAMLANMIŞ MI?

Konut kredisi ile ev alabilmek için evin en az %80’inin tamamlanmış olması gerekir. Projeden ev almak istiyorsanız, ev satın almak istediğiniz konut projesinin anlaşmalı olduğu bankadan kredi alabilirsiniz.

Etiketler:

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı