GeriEkonomi Konut talebinde sert düşüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konut talebinde sert düşüş

Konut talebinde sert düşüş
refid:18464547 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini gösteren ING Mortgage Barometre’nin Temmuz 2011 sonuçları açıklandı. Sonuçlar, tüketicilerin konut alma talebinin ciddi bir şekilde düştüğüne işaret ediyor.

ING Bank’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi ve IPSOS işbirliğinde gerçekleştirdiği ING Mortgage Barometre, Temmuz ayında, bir önceki aya göre sekiz puanlık düşüşle 78’i gösterdi. Bu değer, Kasım 2010'dan bu yana en düşük seviyeye işaret  ederken, 2010 son çeyrekte başlayan yükseliş trendinin de sonlandığını gösteriyor.

Konut alma isteği azaldı      

Temmuz ayında koşulların konut alımına uygun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 42'den 35'e gerilerken,  beklemeyi tercih edenler ise yüzde 43'ten 50'ye yükseldi. Gelecekte konut satın alma eğilimi ise bir puanlık düşüş göstererek yüzde 53 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası’nın kararı konut alım talebini düşürdü

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Merkez Bankası’nın BDDK desteğiyle kredi faizlerini yukarı çekmesi ve piyasalarda yaşanan dalgalanmaların konut alım isteğini azalttığına dikkat çekti. Dağdeviren, şöyle konuştu:

"Farklı kredi tiplerinde yıllık bileşik faizler yüzde 2,75 puan ile yüzde 4,94 puan aralığında önemli bir yükseliş kaydetti. Dolayısıyla maliyet artışıyla karşı karşıya kalan tüketiciler konut alım planlarını uzun vadeye ötelemeye başladılar. Piyasalardaki gerilimin yükselme eğilimi göstermesi de tüketici algısına olumsuz yansıyarak koşulların konut alımına uygunluğu konusundaki değerlendirmeleri etkiledi."

False