Koç'tan Orta Asya'ya yatırım bombardımanı

Koç Topluluğu, Orta Asya ülkelerindeki yatırımlarına hız verdi. Topluluğu'un Özbekistan'la ortak olarak Semerkant'ta kuracağı ticari araç fabrikası 1998 yılında üretime geçecek. Koç Grubu ayrıca Migros'la birlikte 2'nci ve 3'ncü Ramstore mağazasını Bakü'de açmaya hazırlanıyor. Bakü'den sonra Kazakistan'da da bir Ramstore faaliyete girecek.

Koç Topluluğu'nun dış ticaret şirketi Ram'ın Genel Müdürü Hasan Bengü'nün, verdiği bilgiye göre, 75 milyon dolara malolacak fabrikada, minibüs, midibüs, hafif kamyon ve kamyonet üretimi gerçekleştirilecek.

Yıllık 3 bin adet kapasiteli yatırımın yüzde 50'si Koç, yüzde 50'si ise Özbek devletine ait olacak. Fabrika, 1998 yılında hizmete girecek.

Fabrikada üretilecek ticari araçların, komşu Türk cumhuriyetlerine de ihracatının hedeflendiğini belirten Bengü, yabancı lisans alınmadan, tamamen Koç'un 30 yıllık tecrübesiyle üretimin gerçekleştirileceğini bildirdi. Bengü, ticari araçların markasının ise, Özbekistan'da yapılacak anketle belirleneceğini söyledi.

Bengü, diğer faaliyetleri hakkında bilgi verirken de, ‘‘Ramauto Ltd.'' adında Azerbeycan, Özbekistan ve Kazakistan'da kurdukları 3 şirketin, Koç grubunun bu ülkelere ihraç ettiği otomotiv ürünlerinin genel ithalatçılığını yaptığını bildirdi.

Kav ile bir Kazak firmasının, Kazakistan'ın Çimkent şehrinde kibrit tesisi açtıklarını belirten Bengü, son 2 senedir Koç grubunda yurtdışına açılmada çok ciddi çalışmalar yapıldığını vurguladı. Tüketim, gıda, otomotiv gruplarıyla işbirliği yaptıklarını kaydeden Bengü, Ram olarak yeni pazarlarda, gelişmekte olan ülkelerde yeni olanaklar yaratmayı, yatırım olanaklarını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bengü, Moskova'da kurdukları Ramtorg JSC'nin dayanıklı tüketim mallarının ithalatı, pazarlaması ve dağıtımıyla ilgili olduğunu anımsatarak, ‘‘Ramtorg, sermayesini 3.8 milyon dolara çıkardı. Arçelik, Beko ve Ardem'in de ortak olmasıyla kuvvetlenen yeni yapısıyla, bizzat kendisi Rusya içinde dağıtıma girip, bayilik teşkilatı, bölge teşkilatı kurup işi büyütmeyi planladı. Nasıl Türkiye'de Beko Ticaret, Atılım gibi şirketlerimiz var, Rusya'da da Sibirya'ya kadar bayiler yaratmayı amaçlıyoruz'' diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: