GeriEkonomi Kısa, kısa...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Abone Olgoogle-news

Otomotiv devi GM bankacı oluyor

DÜNYANIN en büyük otomotiv şirketi General Motors, tasarruf bankacılığı alanında da faaliyet gösterebilmek için ABD makamlarından izin aldı. General Motors'un GMAC Bank adıyla kuracağı banka ve bu bankaya bağlı GMAC İpotek Şirketi aracılığıyla ABD çapında bankacılık işlemleri yapacağı bildirildi.

KLM-Alitalia evliliği ertelendi

HOLLANDA Kraliyet Havayolları KLM ile İtalyan Havayolları Alitalia arasında yapılacak birleşme, Milan'da yeni açılan Malpensa Havaalanı'nın geleceğinin netlik kazanmaması yüzünden yeniden ertelendi. Erteleme isteği KLM'den geldi. KLM, önce, İtalyan Hükümeti'nin, Milan eski Havaalanı Linate'dan bütün havayollarının Malpensa'ya taşınıp taşınmayacağına ilişkin kararını öğrenmek istiyor. KLM'e göre, Alitalia ile yapılacak işbirliği açısından, bu havaalanı anahtar konumda bulunuyor. Bu havaalanına başka şirketlerin taşınmasına izin verilmemesi durumunda, iki havayolu şirketinin işbirliği istenilen sonucu vermeyebilecek.

Repoda çözülme

YILBAŞINDAN bu yana hızlı bir artış gösteren yurttaşların reposu, Nisan'ın ilk haftasında 376.9 trilyon liralık düşüş kaydetti. Merkez Bankası verilerine göre, banka ve aracı kurumların müşterileriyle yaptığı repo işlemlerinin tutarı 31 Mart-7 Nisan haftasında 6 katrilyon 943 trilyon liraya geriledi. Ancak bu gerilemeye karşın repo yılbaşına göre 2 katrilyon 864 trilyon liralık artış kaydetti. Sözkonusu repo hacmi 1999 sonunda 4 katrilyon 79.8 trilyon lira düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın Ocak ayı sonunda 4 katrilyon 528.3 trilyon, Şubat sonunda 5 katrilyon 896.4 trilyon lira olan repo, Kurban Bayramı öncesi 15 Mart'ta 7 katrilyon 387.5 trilyon lira ile tarihindeki en yüksek düzeyine ulaştı. Repo mart sonunda 7.3 katrilyon liraya indi.

Demirbank'ın yurtdışı atağı

CINGILLI Holding bünyesindeki Demirbank Bulgaria ilk şubesini Varna'da, Demir-Halk Bank ise 10'uncu şubesini Almanya'nın Köln kentinde hizmete açtı. Demirbank'tan yapılan açıklamada, böylece grubun yurtdışındaki bankalarının şube sayısının 18'e ulaştığı bildirildi. Demirbank'ın yurtdışı bankalarının şube sayısının yıl sonunda 33'e ulaştırılmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, toplam sermayeleri 87 milyon dolar olan yurtdışı bankalarda 567 kişinin istihdam edildiği belirtildi. Bulgaristan'ın tek Factors Chain International (FCI) üyesi olan 15 milyon mark sermayeli Demirbank Bulgaria, kurumsal bankacılık, ticaret finansmanı ve yatırım danışmanlığı hizmetleri veriyor.

Akbank: İnternette hedef % 20

AKBANK Genel Müdürü Özen Göksel, yıl sonunda internet bankacılığında % 20 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Göksel, Akbanklılar Dergisi ‘‘Akgüvercin 2000’’in son sayısındaki açıklamasında, internet bankacılığında iddialı bir adım atarak, ‘‘akbank.net’’le piyasaya en güvenilir internet servis sağlayıcı olarak damgalarını vurduklarını ileri sürdü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle