GeriEkonomi Kısa, kısa...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Abone Olgoogle-news

Milenyum ofisleri Tüyap'ta

BU yıl 5'ncisi düzenlenen 'Ofis Mobilyaları, Donanımları, Dekorasyonu ve Teknolojisi Fuarı' Ofistek 2000, dün Tüyap Beylikdüzü'nde açıldı. Ünlü markaların sergilendiği fuarda çalışma masaları, ofis mobilyaları, oturma grupları, modüler ofis sistemleri, bilgisayar masaları ile işyeri donanımları tanıtılmaya başlandı. Açılışında Yeşim Palandüz, Murat Parasayar, Selin Okyar'ın gösteri yaptığı Ofistek 2000 fuarına Türkiye dışında ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsrail ve İtalya'dan da olmak üzere 10 ülkeden 165 kuruluş katıldı.

1 milyon İngiliz turist

İNGİLTERE'nin ünlü turizm gazetesi 'Travel Weekly'nin bu hafta çıkan son sayısında Türk turizm pazarının değerlendirilmesine 3 tam sayfa ayrıldı. Gazetede, Türkiye ile çalışan İngiliz ve Türk Tur operatörlerinin görüşleri ile Türk turizm pazarının 2000 sezonunu tanıtıma ve sezon için Turizm Bakanlığı'nın İngiliz pazarında başlattığı ve Mayıs ayı sonuna kadar sürecek olan reklam-tanıtım kampanyası hakkında ayrıntılı değerlendirmeler yer aldı. Yeni tanıtım-reklam bülteni ile 2000 yılında ilk kez İngiliz pazarında Türkiye ile çalışan büyük tur operatörleri ile birlikte pazarlamaya yönelik bir anlayış ile bu sezon Türkiye'ye gelecek İngiliz turist sayısının 1 milyon, 2001 yılında da 1 milyon 250 bin kişiye ulaşmasının hedeflendiği, Türkiye ile çalışan Uniyet-Jmc-Airtours ve First Choice gibi büyük tur operatörleri tarafından ifade ediliyor. Bu tur operatörlerinin 2000 sezonu için Türkiye pazarı ile ilgili çıkardıkları Türkiye broşürleri 100-164 sayfa arasında değişen bir hacime ulaşıyor.

İş Bankası iştirak satışı tamam

TÜRKİYE İş Bankası'nın General Elektrik'in sermayesinde yüzde 25 oranındaki payının 2.5 milyon dolar peşin bedelle General Electric Co.'ya satış işleminin tamamlandığı bildirildi. İş Bankası'ndan Borsa'ya gönderilen açıklamada, satış bedelinin dün itibariyle tahsil edildiği belirtildi. Açıklamada, satıştan 1 trilyon 392 milyar 426 milyon lira tutarında kar elde edildiği kaydedildi. İş Bankası, ayrıca, banka portföyünde bulunan Anadolu Cam ile İzmir Demir Çelik San. A.Ş. hisse senetlerinin satışlarının tamamlandığını duyurdu.

Otomobil faizi yüzde 2.65

TEKSTİLBANK otomobil kredisi faizini aylık yüzde 2.65'e düşürdü. Tekstilbank'tan yapılan açıklamada, yeni faiz oranının 24 aya kadar olan her vade için geçerli olduğu ve otomobil kredisi başvurularının bir günde değerlendirilip onaylandığı belirtildi.

Demirbank'ın net kárı 19.3 trilyon

DEMİRBANK'ın yılın ilk 3 ayındaki net karı, bir önceki döneme göre gerileme gösterdi. Demirbank'dan Borsa'ya gönderilen bağımsız denetimden geçmemiş gelir tablosuna göre, Ocak-Mart döneminde 19 trilyon 325 milyar 334 milyon lira net kar elde edildi. Demirbank, bir önceki yılın aynı döneminde 25 trilyon 369 milyar 527 milyon liralık net kar sağlamıştı. Duran Ofset ise, yılın ilk çeyreğinde yine zarar açıkladı. Ocak-Mart 1999 döneminde 246 milyar 67 milyon lira zarar eden şirket, bu yılın aynı döneminde 427 milyar 79 milyon lira zarar ettiğini bildirdi.

Siemens'in İngiltere operasyonu

SİEMENS Financial Services'in (SFS) İngiltere'ninen büyük leasing şirketlerinden Schroder Leasing'i bünyesine kattığı bildirildi. Siemens Leasing Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, birleşme sonrası Siemens Leasing İngiltere, 240 çalışanı, 1 milyar Euro'luk aktif toplamı ile sektörün en büyük ilk 3 şirketinden biri oldu. Birleşmenin, Siemens'in uluslararası büyüme stratejilerinin bir adımı olarak gerçekleştirildiği ve grubun leasing aktivitelerinin özellikle gelişme vaad eden Avrupa leasing piyasalarında daha da büyütüleceği kaydedildi.

False