Kıdem tazminatı tavanı ne kadar, değişecek mi? Kıdem tazminatı hesaplama

Güncelleme Tarihi:

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar, değişecek mi Kıdem tazminatı hesaplama
Oluşturulma Tarihi: Haziran 29, 2022 10:44

Kıdem tazminatı tavanı için araştırmalar başladı. Kıdem tazminatı tavanı hakkında yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. Kıdem tazminatının 2021'de tavanı 8 bin 651,62 liraya yükselmişti. 2022 yılına ait asgari ücrete bağlı olarak bu kalemde de artış yaşandı ve 10 bin 596 liraya yükseldi. Peki, kıdem tazminatı artacak mı?

Haberin Devamı

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi yoğun ilgi görüyor. Kıdem tazminatında en son asgari ücrete yapılan zam ile beraber artış olmuştu. Bugün yapılacak olan asgari ücret tespit komisyonu toplantısı ile yeniden artış gerçekleşecek.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR?

Kıdem tazminatının 2021'de tavanı 8 bin 651,62 liraya yükselmişti. 2022 yılına ait asgari ücrete bağlı olarak bu kalemde de artış yaşandı ve 10 bin 596 liraya yükseldi.

Asgari ücrete yapılacak olan ara zam ile beraber kıdem tazminatı da artış gösterecek.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı alınıyor. Aylık brüt maaş, ikramiye, prim, yol ve yakacak yardımı gibi tüm ücretleri kapsayan giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanıp, çalışılan yıl ile çarpılarak kıdem tazminatı toplamına ulaşılıyor. Her bir yıl için aylık brüt ücret üzerinden tazminat hesaplanıp, çalışana ödeniyor. Kıdem tazminatında sadece binde 7.59’luk damga vergisi kesiliyor

BAKMADAN GEÇME!