KIDEM TAZMİNATI TAVANI 2022: Genelge ile netlik kazandı...İşte, en yüksek kıdem tazminatı tutarı

Güncelleme Tarihi:

KIDEM TAZMİNATI TAVANI 2022: Genelge ile netlik kazandı...İşte, en yüksek kıdem tazminatı tutarı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 06, 2022 07:02

Kıdem tazminatı tavanı için beklenen genelge, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı. Haziran ayı enflasyon rakamının belirlenmesinin akabinde kıdem tazminatı tavanı da netlik kazandı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla yayımlanan genelgede, 2022 yılına ait kıdem tazminatı tavanı belirlendi. Peki, kıdem tazminatı tavanı 2022 yılının ikinci yarısında ne kadar olarak hesaplanacak? İşte, o detaylar

Haberin Devamı

Kıdem tazminatı tavanı, TÜİK'in verilerine göre 6 aylık enflasyon farkı olarak SGK ve Bağ-kur'lu emeklilerine 42.35, memur ve memur emeklilerine de yüzde 41.69 oranında zam yapılmasının akabinde netlik kazandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da gerekli düzenlemelere ilişkin genelge yayımladı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatında tavan rakam belli oldu.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayımlanan genelgeye göre Temmuz-Aralık 2022 döneminde kıdem tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu.

10 YILA 153 BİN 714 LİRA

Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte alınacak tazminatlar da arttı. SGK brütü 15 bin 371 liranın üzerinde olan herkes tavan rakamdan faydalanabilecek. Buna göre 10 yıl çalışmış biri işten çıkarılırsa alacağı kıdem tazminatı 153 bin 714 lira olacak.

(Not: Sadece kıdem tazminatı baz alınmıştır. İhbar tazminatı, yan haklar, izin süreleri hesap dışıdır.)

BAKMADAN GEÇME!