GeriEkonomi Kıbrıs rakısına gümrük darbesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıbrıs rakısına gümrük darbesi

Rum amborgosundan kurtulmaya çalışırken TEKEL'in hışmına uğrayan Kıbrıslı içki üreticileri şimdi de bavul ticaretinin durdurulması yüzünden ağır bir darbe yedi. Dev modern tesislerde ürettikleri alkollü içkilerin Türkiye pazarına girmesi için yıllardır mücadele veren Kıbrıslı Türk sanayiciler, Mersin Valiliği'nin getirdiği yasak yüzünden iflas noktasına geldi.

Mersin Valiliği, geçtiğimiz cumartesi günü, sağlığı tehdit eden maddeler içerdiği yolundaki iddialar üzerine KKTC rakılarına ülkeye giriş yasağı koydu. Böylece Kıbrıslı sanayicilerin tek çıkış kapısı da kapanmış oldu. Yasak yüzünden binlerce şişe rakı gümrükte bekletilirken bavulcular neye uğradıklarını şaşırdılar.

DAHA SAĞLIKLIK

Kıbrıslı sanayiciler, ülkededeki bir ya da iki tesisin sağlıksız koşullarda üretim yaptığını kabul etmekle birlikte kendi ürünlerinin temiz olduğunu savundular.

KKTC'nin en büyük alkollü içki üreticilerinden AG and Sons Şirketi'nin sahibi Ahmet Gazioğlu, ürettikleri rakıların TEKEL ürünü Yeni Rakı'dan 4.5 misli daha sağlıklı olduğunu belirtti. Amaçlarının TEKEL ile rekabete girmek olmadığını kaydeden Gazioğlu, Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi'nde yapılan tahliller sonucunda KKTC'de üretilen rakıda 6.05 gr/hektolitre, Yeni Rakı'da ise 28.06 gr/hektolitre metil alkol çıktığını söyledi.

KÖRLÜK YAPIYOR

Uzmanlar, yüksek orandaki metil alkolün uzun vadede beyinde tahribata ve körlüğe yol açtığına dikkat çekiyorlar. Uluslararası standartlar, alkollü içkilerde en fazla 50 gr/hektolitre metil alkole izin veriyor.

Gazioğlu, ‘‘Türkiye'de yüzlerce yabancı marka alkollü içki rafları süslerken yarı yarıya ucuz olan KKTC içkisi yasak üzerine yasak görüyor. Türkiye'ye Yunanistan'dan bile konyak ithal edilirken, bizim son ihracat kapımızı da kapadılar’’ dedi.

False