Kelebek Korse de İstiklal'den uçuyor

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

Ve son olarak Kelebek Korse… İstanbul’un tarihi semti Beyoğlu’nun sembol esnafları birer birer kepenk kapatıyor ya da yer değiştiriyor. İnci Pastanesi, Rebul Eczanesi, Emek Sineması derken en son Kelebek Korse bugün kepenk indiriyor.

Haberin Devamı

6-7 Eylül olaylarını bile atlattıktan sonra ticaret hayatına devam eden 90 yıllık Kelebelek Korse Borçlar Kanunu'na dayanarak 'kira artışı ya da tahliye' yönündeki haciz kararına direnemedi.    

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

İstanbul'daki ünlü Kelebek Korse'nin üçüncü kuşak sahibi İlya Avramoğlu, “1936'da kurulan bu dükkan Beyoğlu'nun alışveriş kültürünü simgeleyen son dükkan. Burası birçok tarihi olaylara tanıklık etti. Onca rant mücadelesi arasında ayakta kaldı. Dedem ve babam 6-7 Eylül'de talana uğradı ama toparlanıp devam etti. Bu tip dükkanların korunması gerekirken, maalesef borç yükü nedeniyle tahliye etmek zorundayız. Çalışmaya devam etmek için yeni bir dükkan arayacağım. İstiklal Caddesi'ne gücümüz yetmez; ara sokaklarda belki” diye konuştu.

Haberin Devamı

8 ARALIK 2012 İNCİ PASTANESİ KAPANDI

İstiklal Caddesi’nde bulunan Serkildoryan binasının tahliye işlemleri kapsamında 8 Aralık 2012’de profiterölleriyle İstanbul’a nam salmış olan İnci Pastanesi 68 yıllık yerinden tahliye edildi. Tahliye işlemleri sürerken pastanenin önünde arbede yaşandı. Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan o günlerde İnci Pastanesi’ni şöyle anlatıyordu:

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

"İnci, profiterol tatlısı ile ünlenmişti. İnsanlar sinemaya giderken ya da iki sinema arasında ya da bir iki kitapçı dolaşırken oraya da uğrardı. Ben de uğrardım. Ben orada çok profiterol yemedim. Ancak, diğer bir ürünü olan ayva peltesini çok severim. Bu tatlı şeffaf kağıtlara sarılırdı. Her Beyoğlu'na çıktığımda alırdım. Sahibi olan bir Rum vatandaşımız vardı. Onun sürekli asma katta oturduğunu ve aşağıya baktığını hatırlıyorum. Onun asma kattan aşağı bakışını hiç unutmam... Ayrıca çok lezzetli paskalya çörekleri de yaparlardı. Eğer hayatımızdan çıkarsa orayı çok ararız. Böyle yerlerin yıkılmaması ve hayatımızdan çıkmaması gerekiyor." İnci Pastanesi Serkildoyan binasından tahliye edilmesinden sonra 2013’ün Şubat ayında Beyoğu Mis Sokak’ta yeniden hizmete açıldı.

Haberin Devamı

24 HAZİRAN 2014 REBUL ECZANESİ TAŞINDI

İstiklal Caddesi üzerindeki Rumeli Han’ın el değiştirmesiyle birlikte Rebul Eczanesi’ne de yol gözüktü. 1895’te açılan Rebul Eczanesi son yıllarda kiraların yükselmesine dayanamadı. Kolonyalarıyla ünlü eczane şu an, Fransız Konsolosluğu'nun çaprazındaki Meşelik Sokak'ta hizmet veriyor.

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

Rebul Eczanesi’nin taşınacağı dönemde sosyal medyada paylaşıyan şu not dikkat çekiyordu: "Bu koca çınarı yakında inşaatı başlayacak olan AVM/Otel projesi için taşımak durumunda kalmaktayız. Rebul 1895 yılında hayatına Grand Pharmacie Parissienne olarak başladığında;

-Sinema daha bulunmamıştı,

Haberin Devamı

-Marconi telsizi bulmamıştı,

-Konrat röntgeni (*röntgen ışınları) keşfetmemişti,

-Kodak fotoğraf makinesi yoktu,

-Wright kardeşler henüz ilk yaptıkları uçakla uçamamışlardı,

-Titanik batmamıştı,

-1897'de nüfusu 1 milyon 059 bin olan İstanbul, bugün 14 milyon 160 bin kişiye gelirken hizmet verdiğimiz nüfusun yüzde 92,5'u yoktu."

22 MAYIS 2013 EMEK SİNEMASI YIKILDI

Tarihi 1924 yılına dayanan Emek Sineması Yeşilçam Sokağı içerisinde polis tarafından yaya trafiğine kapatılarak, bina iş makineleri tarafından yıkıldı. Aralarında Tuncel Kurtiz, Zafer Algöz, Rıza Kocaoğlu, Onur Ünlü, Harun Tekin ve Cem Davran gibi isimlerin de bulunduğu grup, Emek Sineması’nın kapatılmasını protesto etmişti.

Haberin Devamı

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

Kalabalık grup Yeşilçam Sokak’ın başında polis engeliyle karşılaştı. Gruba biber gazıyla müdahale edildi. Olaydan sonra bir açıklamada bulunan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı polisin ‘orantısız güç’ kullandığını ifade etti.

 8 AĞUSTOS 2014 PANDO’YA TAHLİYE YOLU

119 yıldır kaymak yapımıyla uğraşan Pandelli Shestakof’un işlettiği Pando Kaymak mal sahibi tarafından dükkanından çıkarıldı. 119 yıldır ailesi kaymak işi ile uğraşan Pando lakaplı Shestakof, “Dükkanımızın durumunu bilen kişilerin bize yardımcı olacaklarını düşünüyoruz” demişti.

Kelebek Korse de İstiklalden uçuyor

Haberin Devamı

Kimse yardımcı olmadı. Pando’nun bulunduğu bina İstanbul III Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Bölge Müdürlüğü tarafından ‘tarihi bina’ olarak tescil edilmişti. Binanın sahiplerinin tahliye işleminden sonra binada yaptığı tadilatlar soruşturma konusu oldu.