Karta taksite 9-12 ay sınırı

Karta taksite 9-12 ay sınırı

BDDK’nın kredi kartı düzenlemeleriyle ilgili taslağı hazırlandı.

Haberin Devamı

Kredi kartlarında genel taksit sayısının 9 ayla sınırlandırılıldığı tasarıda elektronik, iletişim, kuyumculukta taksit sayısı 6 ayı, beyaz eşya ve mobilyada 12 ayı aşamayacak. Gıda ve akaryakıt satışında taksit uygulanmayacak.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, ‘Bireysel Kredilerle İlgili Üç Yeni Düzenleme Taslağı’na dair yazılı bir açıklama yaparak, kredi kartlarında genel taksit sayısının 9 ayla sınırlandırılacağını söyledi. Öztekin, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Orta Vadeli Plan (OVP) ve 2014 Yılı Programı’nda öngörüldüğü üzere, tasarrufların artırılması ve artan yurtiçi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi amacı doğrultusunda, kurumumuz tarafından bireysel kredilere ilişkin üç yeni düzenleme taslağı hazırlanmıştır.

· Düzenleme taslaklarından biri ile kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirilmektedir. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacaktır. İlaveten, farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörülmektedir.

· Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir.

TAŞIT KREDİSİNE TEMİNAT

· Bir diğer düzenleme taslağı ile, binek araç ediniminde kullanılacak taşıt kredilerine de yeni sınırlamalar getirilmiştir. Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir. Hazırladığımız düzenleme taslağında kredilendirme oranı, taşıt değerinin elli bin Türk Lirası ve altı olması halinde yüzde 70, taşıt değerinin elli bin Türk Lirası’nı aşması halinde ise bedelin elli bin Türk Lirası’na kadar olan kısım için yüzde 70, elli bin Türk Lirası’nın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak sınırlandırılmaktadır.

· Yeni düzenleme taslağı çerçevesinde, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin ise 48 ayı geçmemesi öngörülmektedir.
BDDK’nın hazırladığı taslak ilgili kurumların görüşüne sunuldu. Kurumların görüşü alındıktan sonra son şekli verilecek yeni düzenleme Hazine Müsteşarlığı’nca yayımlanacak.

Haberle ilgili daha fazlası: