Kart kullanımında kadınlar daha bilinçli

Kart kullanımında kadınlar daha bilinçli

Bankalararası Kart Merkezi'nce (BKM), yapılan araştırmaya göre kadınlar kredi kartı kullanımında daha dikkatli ve bilinçli davranırken, taksitli alışverişi ve e-ticareti seviyor.

Haberin Devamı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Kadınlar Günü'ne özel olarak Kart Monitör Araştırması'nın Kadın ve Erkek verilerini inceledi.

Kadınların kredi kartı kullanım tercihlerinin açıklandığı verilere göre, kadınlar kredi kartı kullanımında daha dikkatli ve bilinçli. Kadınlar tek kredi kartı kullanmayı tercih ediyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 61'i bir adet kredi kartı kullandığını belirtiyor.

Kadınlar kredi kartı limiti konusunda da daha hassas. Kadınların yüzde 30'u 501-1000 lira arası limit kullanıyor.

BKM Kart Monitör Araştırması, kadınların kredi kartı limitini erkeklere göre daha hassas kullandıklarını ortaya koyuyor. aynı limite sahip erkek kredi kartı kullanıcıların oranı ise yüzde 20.

Kadınlar aylık ortalama alışveriş tutarında daha dikkatli. Kadınların yüzde 25'lik ve en büyük kısmı, kredi kartı kullanarak aylık ortalama 301-500 lira arasında alışveriş yaparken, yüzde 20'lik kısmı ise 101-300 TL arasında alışveriş gerçekleştiriyor.

Kredi kartının kullanımında en büyük etken taksit özelliğinin olması gözüküyor. Kadın kredi kartı kullanıcıları bu özellikten bilinçli olarak yararlanıyor. Kadınların yüzde 32'si en az 101-250 liralık alışverişini taksitlendiriyor.

Kart Monitör Araştırması sonuçlarına göre, kadınlar alışveriş konusundaki bilinçli davranışlarını e-ticarette de gösteriyorlar. Kadınların yüzde 35'i internet üzerinden havayolu ve seyahat acentesi harcaması yaparken, erkeklerde bu oran yüzde 20'de kalıyor. Kadınlar tarafından en çok tercih edilen diğer alışveriş alanları ise yemek siparişi ve sağlık-kozmetik ürünleri.

Araştırmaya göre kadınların kredi kartı kullanım alışkanlıklarında en çok harcama yaptıkları dönem bayramlar. Bayramları sırasıyla, doğum günleri, yılbaşı ve Sevgililer Günü izliyor.

KADIN YÖNETİCİSİ SAYISI YÜZDE 6 ARTTI

Grant Thornton'un araştırmasına göre, Türkiye, kadın yönetici sayısında geçen yıla göre yüzde 6'lık artışla yüzde 31 oranına ulaşarak, yüzde 26 ile Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC), yüzde 24 ile Avrupa Birliği, yüzde 22 ile Latin Amerika, yüzde 18 ile G7, yüzde 18 ile Kuzey Amerika ve yüzde 21 ile dünya ortalamalarını geride bıraktı.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, Grant Thornton'ın her yıl Dünya Kadınlar Günü öncesinde hazırlanan kadın yöneticiler araştırması, 40 ülkeden yaklaşık 6 bin temsilci ile gerçekleştirildi.

Araştırmada, temsilcilere, şirketlerinde çalışan üst düzey yönetici sayıları ile bunların arasındaki kadın üst düzey yönetici sayıları sorularak üst yönetimdeki kadın çalışan oranları tespit edildi. Geçen yıl başında, araştırmaya Türkiye'den katılan şirketlerde, her 100 üst düzey yöneticiden 25'i kadın iken, bu sene yapılan araştırmada 31'inin kadın olduğu sonucuna ulaşıldı.

Bu sonuçlarla birlikte Türkiye, kadın yönetici sayısında bir önceki yıla göre yüzde 6'lık bir artış göstererek yüzde 31 oranına ulaştı.

Türkiye bu sonuçla, yüzde 26 ile Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC), yüzde 24 ile Avrupa Birliği, yüzde 22 ile Latin Amerika ve yüzde 18 ile G7, yüzde 18 ile Kuzey Amerika ve yüzde 21 ile dünya ortalamalarını geride bıraktı.

40 ÜLKE ARASINDA SEKİZİNCİ SIRADAYIZ
Türkiye, yüzde 31'lik oran ile 40 ülke arasında 8. sırada kendine yer bulurken, Rusya, Tayland, Gürcistan, İtalya ve Hong Kong'un gerisinde kaldı. Diğer taraftan Kanada, Amerika, İspanya, Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre ve Yunanistan'ın ise açık ara ilerisinde bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: