GeriEkonomi Kadın girişimciye ihracat kredisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın girişimciye ihracat kredisi

Kadın girişimciye ihracat kredisi

TÜRK Eximbank, ihracat sektöründe rollerinin artması için ihracatçı kadın girişimcilere özel bir finansman imkanı geliştirdi. Kredinin müjdesini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde verdi.

“Türkiye Girişimci Kadın Buluşması”, Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. İmzalar, QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım tarafından atıldı.

Yeni kredi desteği ile Eximbank, desteklediği ihracatçılar arasında kadın girişimcilerin yüzdesini artırmayı hedefliyor. Türk Eximbank tarafından QNB Finansbank’a sağlanacak kaynak kapsamında kullandırılacak krediye ilişkin imza töreninde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank tarafından QNB Finansbank’a sadece kadın girişimcilere kullandırılmak üzere 100 milyon TL ve 200 milyon dolardan oluşan bir kredi limiti açıldığını belirtti.

Söz konusu limit kapsamında yüzde 50’den fazla ortaklık payı kadın girişimcilere ait olan ihracatçı firmalar, bankanın “Sevk Öncesi İhracat Kredisi” Programı dahilinde 1 yıl vadeli kredi kullanabilecekler. Kredi TL bazında KOBİ niteliğinde olan ihracatçı kadın girişimcilere, yabancı para bazında ise hem KOBİ hem de KOBİ dışı ihracatçı kadın girişimcilere kullandırılacak. Yabancı para bazındaki krediler için faiz oranı Türk Eximbank’ın kısa vadeli yabancı para kredilerinin faiz oranının 25 baz puan altında belirlendi.

GÜNÜN MÜJDESİ

Pekcan, yeni uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi: “Günün asıl müjdesine geliyorum. Kadınlarımızı, kadın girişimcilerimizi ihracatçı yapmak için onların finansman desteğine ihtiyacı var. Biz bunu teminen, Eximbank da burada, QNB Finansbank ile beraber kadın girişimcilerimiz, kadın ihracatçılarımız için, yeni bir finansman paketi açıklayacağız. Genel müdürlerimiz bu imzayı attı. Bu kredi, yüzde 51’i kadın olan şirketlerimize, firmalarımıza, ihracat kaydıyla verilecek ve toplamda 200 milyon dolar, ilaveten 100 milyon TL. Kadının ekonomik olarak güçlenmesi demek, toplumsal refahın kesin olması demek.” Pekcan, 2019 yılında Türk Eximbank’ın ihracatçı kadın girişimcilere, KOBİ’lere yaptığı gibi tüm kredi programlarında öncelik vereceğini böylece daha fazla ihracatçı kadın girişimciye finansman desteği sağlanacağını vurguladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da kadınların ekonomiye katılımında yaşanan pozitif etkilerine dikkat çekerek, Türkiye’nin zenginleşmesi için kadınlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, kadınların işgücüne katılımının, erkeklerin seviyesine çıkması durumunda, ekonominin yüzde 20 daha fazla büyüyeceğini, milli gelirin 170 milyar dolar artacağını ve 1 trilyon doları geçeceğini söyledi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False