Kablosuz şarj masaya yatırıldı

Kablosuz şarj masaya yatırıldı

AKILLI telefonların ortak sorunu olan pil roblemi, artık kablosuz şarj özelliği sayesinde yavaş yavaş ortadan kalkıyor. McDonald’s ve Starbucks ABD’deki restoranlarında başlattığı hizmetle, masa üzerindeki akıllı telefonların kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlıyor.

Haberin Devamı

HER geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan akıllı telefonların ortak bir sorunu var: Şarj. Gün boyu sosyal medya takip ederken, mesajlaşırken, parmark darbelerine mağruz kalan cep telefonları, şarjları bitmeye yakın insanların sinir katsayısını yükseltme konusunda da çok başarılı olabiliyor. Kullanıcılar şimdilik yedek pil ya da şarj cihazı taşıyarak bu sorunla mücadele ediyor. Peki bugün kameradan, kredi kartına, bilgisayardan müzik çalara kadar pek çok özelliği cebimize sığdıran akıllı telefonların pil süresi neden bu kadar kısa?

ASLINDA PİLLER BÜYÜK

Aslına bakarsanız akıllı telefonlarda, geniş ekranları sayesinde büyük piller görev yapıyor. Bu sayede neredeyse bir kaç gün sürecek bekleme süresine sahip pilin erken bitmesindeki sebep biraz da bizden kaynaklanıyor. Uzun telefon görüşmeleri, Facebook’a bakma, mesajlaşma, fotoğraf çekme derken, geceden şarj ettiğimiz telefon daha üzerinden bir kaç saat geçmeden şarjının dörtte üçünü tüketiyor. Aynı elektrikli otomobillerde olduğu gibi, pil teknolojisi beklentileri karşılayacak seviyeye ulaşmadı. Ancak yine de bu sorundan kurtulmanın bir kaç yolu var.

Haberin Devamı

KABLOSUZ ŞARJ YAYILACAK

Harici taşınabilir piller şimdilik çözüm gibi görünse de, kısa vadede en yakın çıkış yolu ‘kablosuz şarj’ olarak görülüyor. Şarj sorununu müşteri memnuniyetini artırmak için fırsat olarak gören ABD’nin önde gelen fastfood zincirlerinden McDonalds ve Starbucks kablosuz şarj sistemini ‘masaya’ taşıdı. Restoranlarındaki masalarda kablosuz şarj özelliği bulunan Nokia Lumia 920 ve Samsung S4 gibi modeller, masa üzerindeki belli noktalarda pillerini ücretsiz olarak doldurabiliyor. Henüz bu özelliği sunmayan diğer akıllı telefonlar da, aksesuar olarak satılan kılıf ya da aparatlarla kablosuz şarj özelliğine kavuşabiliyor.

Uzun ömürlü pil hâlâ çok pahalı

NOKIA’nın şarjı 1 ay giden cep telefonunu tanıttığı bu dönemde insan ister istemez
soruyor: ‘Akıllı telefonların pili neden bu kadar uzun ömürlü değil?’ Cevabı basit. Pillerde kullanılan lityum metali, pilin yüksek maliyetli bir parçaya dönüşmesine neden oluyor. Ayrıca kapasite arttıkça, pilin boyutları ve ağırlığı da artıyor. Bu nedenle üreticiler telefonun fiyatını makul seviyelerde tutabilmek için optimum kapasitede pilleri tercih ediyor.

Haberin Devamı

HTC’den One serisinin yenisi

ÜRETTİĞİ yeni modellerle akıllı telefonlar arasındaki konumunu her geçen gün sağlamlaştıran HTC, ONE serisinin yeni temsilcisi One SV ile rekabbetteki kozunu artırıyor. Çift çekirdekli işlemcisi, zarif ama güçlü yapısıyla, yüksek kalitede multimedya deneyimi sunuyor. HTC One SV, 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon S4 çift çekirdekli işlemcisi ile yüksek performans, NFC, tek tuşla Kesintisiz Çekim ve VideoPic özelliğini taşıyan 5 MP kamera, Beats Audio müzik özellikleriyle dikkat çekiyor. 4.3 inç süper LCD-2 dokunmatik ekranlı HTC One SV, Pirene Mavisi ve Buz Beyazı ile iki heyecan verici renk seçeneğine sahip.

Oyun meraklısına ‘ayak tahtası’

Haberin Devamı

ÜRÜNLERİN her geçen gün daha akıllı hale gelmesi sayesinde artık klavye ve fare gibi bir dönemin vazgeçilmez ekipmanları yavaş yavaş ortadan kayboluyormuş gibi görünse de, teknoloji şirketleri yeni yeni ürünleri piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Oyun kontrol ünitesi geliştiren Stinky, Türkçesi ‘ayak tahtası’ anlamına gelen Footboard’ı kullanıcıların deneyimine sunuyor. Footboard, oyunlarda sıkça kullanılan 16 farklı
klavye ya da fare komutunu yerine getirebiliyor.

Robot temizlikçi her eve girecek

EVDEKİ iş bölümlerinin en sevilmeyenlerinden biri olan temizlik artık robotlara emanet. Bir kaç yıl öncesine kadar binlerce liraya satılan ev temizlik robotları, artık 15-20 dolarlık versiyonlara da sahip. Tabi ki pahalı ürünlerdeki gelişmiş yazılım sistemi bu modellerde yok. OCedar şirketinin O-Duster adlı temizlik robotu dairesel hareketlerle yüzeysel ev temizliği yapıyor.

Haberin Devamı

Google ve Samsung da saatin peşini bırakmıyor

GEÇTİĞİMİZ haftaki giyilebilir teknonolji haberimizden etkilenmiş olacak ki, İngiliz Financial Times gazetesi Google’ın da akıllı saat üretimine pazarlandığını iddia etti. Geliştirdiği akıllı gözlükle giyilebilir teknoloji konusunda neler yapabileceğini gösteren Google, bu saati yeni ürünlerin geliştirildiği X Labs Ar-Ge laboratuarında hazırlanıyor. Güney Koreli Samsung’un Başkan Yardımcısı Lee Young Hee, “Geleceğin ürünlerini hazırlıyoruz ve bunlardan birisi kesinlikle saat” açıklamasını yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası: